Podstrona: „Przyłączone – Przybyszówka". Studencki projekt zdobył duże uznanie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

„Przyłączone – Przybyszówka". Studencki projekt zdobył duże uznanie

2017-06-26 , red.  Artur Polakiewicz
„Przyłączone – Przybyszówka

W ramach projektu „Teoria i projektowanie urbanistyczne – Przekształcanie struktur urbanistycznych” pod opieką dr. inż. arch. Rafała Mazura została opracowana koncepcja zagospodarowania Przybyszówki.

Główne założenie projektu to wprowadzenie ładu przestrzennego i spójne połączenie elementów projektowanych z tymi istniejącymi. Zagadnieniem podstawowym i zarazem najważniejszym było zaproponowanie szkieletu nowej komunikacji odciążającej ulicę Dębicką od ruchu samochodowego i stwarzającego alternatywne połączenia z miastem. Ulice pełnią nie tylko funkcję komunikacyjną, lecz także stanowią podstawowy element kompozycji urbanistycznej, świadczą o jakości przestrzeni publicznych w mieście. Na rozwijających się osiedlach, takich jak Przybyszówka, nie może zabraknąć parków, skwerów i placów. Tereny rekreacyjne i zielone wzbogacają przestrzeń publiczną w mieście. Wykorzystanie atrakcyjnych terenów nad Przyrwą daje możliwość stworzenia zielonego pasa połączonego z innymi osiedlami Rzeszowa. Na dużym obszarze nowej dzielnicy mogą powstać tereny rekreacyjne dla całego miasta. Oprócz korzyści środowiskowych projekt wprowadza w przestrzeni także wartości niemierzalne wskaźnikami czy tradycyjnymi metodami badań, na przykład poczucie wspólnoty i zadowolenia z przebywania w przestrzeni wraz z innymi mieszkańcami. Prezentowany system mógłby wprowadzić nowy poziom podmiejskiej urbanistyki, włączając niezagospodarowane i zaniedbane tereny do życia miejskiego. Działania te oprócz ingerencji miejscowej stałyby się podstawą do ożywienia kolejnych części miasta.

Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli rady osiedla było możliwe przedstawienie mieszkańcom projektu podczas Dni Przybyszówki. Każdy zainteresowany mógł zapoznać się z projektem i wypowiedzieć na jego temat. Również dzięki członkom rady odbyła się konferencja prasowa w Domu Kultury na Przybyszówce.

Nad projektem koncepcji rozwoju Przybyszówki pracowali studenci: Aleksandra Blok, Dorota Bober, Mateusz Bober, Sylwia Chmiel, Maria Hornik, Marek Kocik, Anna Kowal, Katarzyna Kulpa, Katarzyna Posiewała, Beata Raś, Katarzyna Siembida-Klucha i Jadwiga Sobala.