Podstrona: [FOTO] Rektor PRz otworzył XLIII Olimpiadę Wiedzy Technicznej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[FOTO] Rektor PRz otworzył XLIII Olimpiadę Wiedzy Technicznej

2017-01-11 , red.  Artur Polakiewicz
kategoria: Nauka, Wydarzenia
[FOTO] Rektor PRz otworzył XLIII Olimpiadę Wiedzy Technicznej

11 stycznia br. w auli PRz odbył się II etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy Technicznej. 72 uczniów szkół ponadgimnazjalnych przywitał rektor PRz prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski.

Organizatorem Olimpiady Wiedzy Technicznej jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT z siedzibą w Warszawie. Celem wydarzenia jest budzenie i rozwijanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowania techniką, a ponadto kształtowanie ich predyspozycji technicznych. Olimpiada ma także pomóc nauczycielom w kierowaniu rozwojem wychowanków i wspieraniu ich w podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących wyboru zawodu. Olimpiada Wiedzy Technicznej jest konkursem interdyscyplinarnym, rozgrywanym w dwóch grupach tematycznych:

1. elektryczno-elektronicznej (EE),
  2. mechaniczno-budowlanej (MB).

Wziąwszy pod uwagę liczbę uczestników biorących udział w zawodach I stopnia, OWT znajduje się w gronie pięciu największych olimpiad.

W tegorocznej, 43. edycji do II etapu w okręgu podkarpackim zakwalifikowano 72 uczniów (34 EE i 38 MB). Rywalizacja przebiegała w dwóch etapach – najpierw uczniowie rozwiązywali zadania z optymalizacji lub zastosowania informatyki w technice (1,5 godziny), a następnie 2 zadania z tematyki branżowej (3 godziny).

Politechnika Rzeszowska wspiera olimpiadę. Kadra naukowa jest zaangażowana w prace komisji oceniających, a Politechnika Rzeszowska corocznie gości w swoich progach uczestników etapu wojewódzkiego wraz z nauczycielami.