Podstrona: [VIDEO] Wizyta w Wietnamie przedstawicieli władz Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[VIDEO] Wizyta w Wietnamie przedstawicieli władz Politechniki Rzeszowskiej

2017-07-13 , red.  Artur Polakiewicz
[VIDEO] Wizyta w Wietnamie przedstawicieli władz Politechniki Rzeszowskiej

Od  5 do 10 lipca br. reprezentanci Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej, oraz dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia, na zaproszenie Vietnam Airlines przebywali w Hanoi. Głównym celem wizyty było przygotowanie kolejnej grupy studentów z Wietnamu do podjęcia studiów na Politechnice Rzeszowskiej. Zgodnie z podpisaną umową, wietnamskie linie lotnicze planują kształcić na różnych wydziałach PRz swoich przyszłych pracowników. Podczas wizyty w Hanoi rozmawiano również o planie uruchomienia dla kandydatów z Wietnamu rocznych kursów w języku angielskim, kończących się uzyskaniem certyfikatu EASA.A.064. Poruszano również kwestie dotyczące studiów podyplomowych oraz kształcenia pilotów. Aktualnie na WBMiL oraz na WZ kształci się dziewięcioro Wietnamczyków.

Delegacja PRz została również przyjęta przez Szymona Wudarskiego, kierownika Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Hanoi. Strony wymieniły doświadczenia związane z rekrutacją, a także procedurą wizową dla studentów z Wietnamu. W rezultacie ustalono, że od przyszłego roku strona wietnamska przygotuje kurs języka polskiego dla kandydatów na studia w Polsce. Kurs zakończy się egzaminem wstępnym na PRz.

Podczas wizyty w Wietnamie podjęto także temat polsko-wietnamskiej współpracy naukowej dotyczącej badań wyładowań atmosferycznych na stacji w Sa-Pa. Stacja badawcza utworzona przy współudziale polskich naukowców działała w latach 50. ubiegłego stulecia. Na skutek działań wojennych współpraca została przerwana. Na stacji prowadzono badania dotyczące pomiarów gradientu potencjału pola elektrycznego, przewodnictwa powietrza i liczby jonów lekkich, pomiarów zanieczyszczeń radioaktywnych powietrza i opadów oraz pomiarów prądu wyładowań z ostrza. Badacze z polskiej i wietnamskiej Komisji Międzynarodowego Roku Geofizycznego dali podstawę rozwoju badań elektryczno-atmosferycznych.

Ostatnio podejmowane są próby wznowienia w Sa-Pa badań przez Instytut Geofizyki PAN w Warszawie, z którym współpracuje Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki PRz. W Hanoi delegaci z Politechniki rozmawiali z Wietnamczykami oraz z przedstawicielem Ambasady RP o współpracy naukowej zespołu prof. PRz Grzegorza Masłowskiego dotyczącej badań wyładowań atmosferycznych na tej wyjątkowej pod względem położenia i panujących tam warunków stacji (stacja Sa-Pa znajduje się właściwie przez cały czas w chmurach o dużej aktywności burzowej).