Zgłoś się do kolejnej edycji programu Legia Akademicka

08-02-2019 r.
kategoria: Wydarzenia

Politechnika Rzeszowska po raz kolejny prowadzi nabór dla studentów chętnych do wstąpienia w szeregi Legii Akademickiej. Program pt. "Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej" jest kontynuacją zapoczątkowanego w ubiegłym roku pilotażowego projektu edukacji wojskowej studentów.

Do programu mogą przystąpić studenci uczelni publicznych i niepublicznych. Szkolenie będzie się dzieliło na część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna obejmuje przedmioty z  zakresu obronności i wiedzy wojskowej. Zajęcia na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się w formie wykładów w II semestrze roku akademickiego 2018/2019.

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych czy ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP podczas przerwy wakacyjnej. Szkolenie zostanie zakończone egzaminem i złożeniem przysięgi.

Osoby, które nie posiadają orzeczonej kategorii zdrowia muszą zgłosić się do najbliższej macierzystej Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w celu ustalenia zdolności.

Uzupełniony wniosek (w załączniku) należy składać do 20 lutego 2019 r. osobiście w biurze „Legii Akademickiej” Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Akademicka 2, budynek Arcus, pokój 104, bądź przesłać drogą elektroniczną na adres (m.nowak@prz.edu.pl) lub wysłać pocztą tradycyjną.

Według założeń, w tej edycji programu zostanie przeszkolonych około 5 tysięcy studentów. Jest to jeden z kluczowych programów Ministerstwa Obrony Narodowej, który ma służyć odbudowie rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych oficerów i podoficerów rezerwy.

Pilotażowa edycja, w której udział wzięło 3487 studentów cieszyła się dużym zainteresowaniem. W odpowiedzi na oczekiwania środowisk akademickich podpisano porozumienie zapewniające kontynuację programu, co najmniej do 2021 r., oraz umożliwiające prowadzenie zajęć w ramach programu również przez uczelnie niepubliczne.

Powrót do listy aktualności