Podstrona: [FOTO] Fizyka nie gryzie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[FOTO] Fizyka nie gryzie

2017-05-12 , red.  Artur Polakiewicz
kategoria: Nauka, Wydarzenia
[FOTO] Fizyka nie gryzie

Pokazy i demonstracje fizyczne stały się już tradycją. Odbywają się one dzięki współpracy Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej, Zakładu Optyki Stosowanej, Fundacji Nauki dla Przemysłu i Środowiska oraz UMCS w Lublinie. Od  9 do 12 maja br. uczniowie gimnazjów i liceów województwa zgłębiają na WMiFS zagadnienia fizyki. Tematyka zajęć powtarza się co cztery lata, jednak jest na bieżąco uaktualniana. Pracownicy naukowi przygotowują tzw. tytuły kasowe, które przyciągają młodych ludzi. W ciągu dnia odbywa się pięć pokazów (o godz. 8.00, 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00), a na każdym z nich sala S1 jest wypełniona po brzegi (jednorazowo jest około 400 uczestników). Według słów dr. hab. Tomasza Więcka, prof. PRz, w tym roku na pokazy przybędzie prawie 5000 uczniów z Podkarpacia.

Przygotowane zestawy demonstracyjne oraz doświadczalne (dla 40-osobowych grup) umożliwiają bliską obserwację, która przedstawia w skali makro zjawiska fizyczne (nie mogą sobie na to pozwolić firmy sprzedające sprzęt laboratoryjny dla szkół). Dydaktycy zamierzają również tworzyć materiały dla nauczycieli. Warto wspomnieć, że nauczycielom akademickim towarzyszą pracownicy inżynieryjno-techniczni, którzy wspomagają ich swoją pracą.