Podstrona: Tradycje / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Tradycje

Politechnika Rzeszowska, przyjmując za patrona Ignacego Łukasiewicza, nawiązała do tradycji górnictwa i przemysłu naftowego mającego swe źródła w Małopolsce w XIX wieku. Z tym właśnie regionem, a konkretnie z Rzeszowem, Łańcutem, Lwowem i Gorlicami, związana była działalność twórcy przemysłu naftowego na ziemiach polskich, dziś patrona uczelni.

Wraz z rozpoczęciem lotniczego kształcenia studentów w mury uczelni zaczęły przenikać różne tradycje, związane m.in. z pasowaniem na lotnika i promocją na pilota.

Od 1972 roku w uczelni istnieje tradycja występowania władz akademickich na uroczystościach w togach wraz z insygniami władzy i dostojeństwa. Te oznaki godności to łańcuchy rektorskie i dziekańskie oraz berło rektorskie. Władze uczelni i członkowie Senatu występują w togach podczas uroczystych inauguracji roku akademickiego oraz posiedzeń Senatu, podczas których odbywają się promocje habilitacyjne i doktorskie.

Godłem (symbolem) uczelni jest skrót nazwy Politechniki Rzeszowskiej – PRz, w który wkomponowany jest stylizowany krzyż maltański, będący elementem herbu miasta Rzeszowa. Symbol ten wprowadzony został przez statut Politechniki. Barwa godła jest niebieska.

Wyróżnieniem honorowym Politechniki jest medal Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, nadawany od 1976 roku wybitnym pracownikom oraz osobom spoza uczelni szczególnie zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej. Innym honorowym wyróżnieniem, mającym bardzo uroczystą oprawę, jest ceremonia nadania przez Senat Politechniki Rzeszowskiej doktoratu honoris causa.