Podstrona: Najskuteczniejszy autonomiczny system SAR w Polsce / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Najskuteczniejszy autonomiczny system SAR w Polsce

2017-06-22 , red.  Artur Polakiewicz
Najskuteczniejszy autonomiczny system SAR w Polsce

Drużyna z KN EUROAVIA z Politechniki Rzeszowskiej od 16 do 18 czerwca br. uczestniczyła w Droniadzie 2017 (Parada Robotów) w Aeroklubie Krakowskim. Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, skróconego treningu i kłopotów z łącznością Team EUROAVIONIC okazał się autorem najdokładniejszego systemu. Młody zespół dotarł najbliżej celu, odnalazł ofiary huraganu na podstawie sygnałów z bikonów i choć nie stanął na podium, uzyskał najbardziej wiarygodne wyniki. Mimo rozbitych trzech kopterów użytych w akcji rzeszowscy studenci odnaleźli 8 bikonów ze średnią dokładnością 20,7 metra, w tym 4 z dokładnością poniżej 15 metrów. Jeśli chodzi o innowacyjność rozwiązania oraz jego precyzyjność, zespół uplasował się na 1. pozycji na podstawie koncepcji systemu.

Powszechnie dostrzegany jest potencjał systemów lokalizacji z wykorzystaniem nadajników wbudowanych w urządzeniach typu smartfon, dodatkowo wykorzystuje się bezzałogowe aparaty latające do lokalizacji ofiar kataklizmów.

Studenci korzystali z autorskiego systemu, który został w całości zaprojektowany i stworzony na Politechnice Rzeszowskiej w ramach prac prowadzonych w Kole Naukowym EUROAVIA, w sekcji zajmującej się awioniką o nazwie Team EUROAVIONIC. Elementy konstrukcyjne stworzonego systemu bezzałogowców zostały stworzone także przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego.

Życzymy EUROAVII udanych projektów i powodzenia w sierpniowych zawodach Air Cargo Challenge w Chorwacji.

Mateusz Rakieć