Podstrona: 36. Konkurs na najlepszą pracę dyplomową studentów WEiI PRz / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

36. Konkurs na najlepszą pracę dyplomową studentów WEiI PRz

2021-12-15 , red.  Mariusz Węglarski, Marta Jagiełowicz
Laureaci konkursu z przedstawicielami SEP-u,

Konkurs na najlepszą pracę dyplomową wykonaną przez absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej jest corocznie organizowany przez Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Rzeszowie przy współpracy z Kołem SEP Politechniki Rzeszowskiej. Finał 36. edycji konkursu odbył się 30 listopada br. w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej NOT Rzeszów.

Idea konkursu

Ideą konkursu jest wyłonienie i wyróżnienie prac studentów, które charakteryzują się nie tylko wysokim poziomem technicznego zaawansowania, lecz także praktycznymi walorami proponowanych rozwiązań projektowych. Problematyka projektów, które są realizowane zarówno na poziomie inżynierskim, jak i magisterskim, dotyczy szeroko pojętej elektrotechniki, w tym elektryki, energetyki, elektroniki, informatyki, automatyki, robotyki czy też nowo powstałych branż interdyscyplinarnych typu biotechnologia, nanotechnologia lub elektromobilność. Jury konkursu złożone z członków SEP będących przedstawicielami różnych instytucji szczególną uwagę zwraca na stopień zaawansowania technicznego prezentowanej pracy dyplomowej, na potencjał do ewentualnej komercjalizacji powstałego rozwiązania oraz na możliwość implementacji wyników w praktyce, np. w zakładach przemysłowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych lub w życiu codziennym w gospodarstwie domowym. Na ocenę wystąpienia dyplomanta ma również wpływ sposób przedstawienia problemu projektowego w 10-minutowej prezentacji i umiejętność przyciągnięcia uwagi słuchaczy do omawianych zagadnień.

W skład Jury Konkursu weszli: prezes SEP ORz Barbara Kopeć (przewodnicząca konkursu), wiceprezes SEP ORz Zbigniew Styczeń, sekretarz SEP ORz Urszula Turek, członek Zarządu SEP ORz i prezes Koła SEP PRz Robert Ziemba, sekretarz Koła SEP PRz Mariusz Węglarski, członek SEP Irena Jamróz.

Nagrodzone prace

Po ocenie przedstawionych prezentacji Jury nagrodziło następujące prace:

• I miejsce – mgr inż. Kamil Dąbrowski „Ewaluacja rozwiązań technologii Internet of Things w kontekście monitorowania zanieczyszczeń środowiska”, opiekun dr hab. inż. Damian Mazur, prof. PRz,
  • II miejsce – mgr inż. Arkadiusz Szymański „Synteza użytkowych konstrukcji anten struktur tekstronicznych z interfejsem RFID dedykowanych do pracy w systemie IoTT”, opiekun dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz,
  • III miejsce – inż. Michał Frańczak „Projektowanie iluminacji obiektów z elewacjami o odbiciu lambertowskim”, opiekun dr inż. Henryk Wachta.

Mgr inż. Kamil Dąbrowski podjął się stworzenia systemu funkcjonującego zgodnie z koncepcją Internetu rzeczy, służącego do monitorowania oraz analizy jakości powietrza, w tym stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10. Zaprojektowane urządzenie ma możliwość podłączenia do lokalnej sieci internetowej i może być obsługiwane przez specjalnie zaprojektowaną aplikację serwisową, której zadaniem jest gromadzenie przesyłanych przez czujniki informacji, a następnie ich wizualizacja i dostęp do danych aktualnych i historycznych. Użytkownik, posiadając Smoglomerat, może na bieżąco pozyskiwać informacje o zanieczyszczeniach w jego bezpośrednim otoczeniu i tym samym decydować o swojej aktywności w celu ograniczenia wystawiania się na ryzyko chorób powodowanych pośrednio przez wysokie stężenia smogu.

Mgr inż. Arkadiusz Szymański zaprezentował pracę na temat modelowania konstrukcji anten szytych/haftowanych z wykorzystaniem nici przewodzących za pomocą oprogramowania EMCoS Studio. Tego typu anteny mogą być wykorzystane w identyfikatorach RFID realizowanych metodami stosowanymi w przemyśle szwalniczym, natomiast tak wykreowane znaczniki doskonale się nadają do implementacji w systemach Internetu rzeczy tekstylnych IoTT (ang. Internet of Things Textile).

Równie istotne zastosowanie praktyczne miała praca inż. Michała Frańczaka, w której została przedstawiona koncepcja oświetlenia miejskiego ratusza zlokalizowanego przy głównej ulicy Avenida dos Aliados w Porto. Głównym celem było uwypuklenie walorów architektonicznych budowli na tle miasta oraz jej niepowtarzalnego i wyjątkowego charakteru historycznego, na który będą zwracali uwagę turyści spacerujący nocą.

Wyróżnienia otrzymały następujące prace:

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

W imieniu Komisji Konkursowej i wszystkich sympatyków Stowarzyszenia Elektryków Polskich serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu. Organizatorzy dziękują również wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie oraz wsparcie tej inicjatywy.