Podstrona: Aula na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury będzie nazwana imieniem prof. Zbyszko Stojka / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-06-29

W dziesiątą rocznicę śmierci prof. Zbyszko Stojka, jednego z twórców Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Senat Politechniki Rzeszowskiej uczcił Jego pamięć. Imieniem prof. Z. Stojka zostanie nazwana aula P-2 na WBIŚiA.

Prof. dr hab. inż. Zbyszko Stojek był jednym z twórców Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury oraz pierwszym wieloletnim dziekanem Wydziału, który wpłynął na jego obecny wizerunek.

Uroczystość odbędzie się 11 lipca br. o godz. 10:30 w budynku P na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

Profesor Zbyszko Stojek (1929 - 2008) był wybitnym uczonym, specjalistą z zakresu mechaniki budowli, teorii drgań, wibroakustyki. Był absolwentem Akademii Górniczo–Hutniczej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pracę dydaktyczną rozpoczął w 1952 roku w Politechnice Krakowskiej. W 1961 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy pt. „Zagadnienie swobodnych nie tłumionych drgań poprzecznych pręta z uwzględnieniem różnych parametrów zmiennych na jego długości”. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 1964 roku na podstawie oceny dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej pt. „Zagadnienie skrętno-ścinających drgań niepryzmatycznego pręta przy liniowych i nieliniowych warunkach brzegowych”.

Od 1966 roku związał się z Rzeszowem podejmując pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej a następnie Politechnice Rzeszowskiej. W latach 1967 – 1972 pełnił funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Komunalnej w WSI.

Tytuł profesora nadzwyczajnego nauk technicznych prof. Zbyszko Stojek otrzymał w 1969 roku. W latach 1969–1973  kierował dwoma zespołami: zespołem Mechaniki Budowli na Wydziale Budownictwa Lądowego i Komunalnego oraz Pracownią Wytrzymałości Materiałów na Wydziale Mechanicznym WSI.

W 1973 roku zespół Mechaniki Budowli został przekształcony w Zakład Mechaniki Budowli, którym Profesor kierował do 1979 roku. Równocześnie w latach 1975 -1976 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Profesor Stojek był pomysłodawcą i organizatorem Sympozjum Dynamiki Konstrukcji, które po raz pierwszy odbyło się w 1968 roku na Zamku w Łańcucie.

W 1978 roku profesor Zbyszko Stojek podjął pracę w Instytucie Mechaniki i Wibroakustyki na Wydziale Maszyn Górniczych AGH. W 1990 roku otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk technicznych i wrócił do Politechniki Rzeszowskiej. Objął kierownictwo Katedry Mechaniki Konstrukcji i na tym stanowisku pozostał do 1999 roku. W tym czasie Profesor został ponownie wybrany dziekanem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska na kadencje 1993-1996 i 1996-1999. Przez wiele kadencji był członkiem Rady Wydziału BiIŚ, Senatu PRz i ich komisji.

Profesor Stojek ponadto był organizatorem i przewodniczącym rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Aktywnie działał w zespołach i sekcjach Komitetów Budowy Maszyn oraz Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk. Był członkiem Komitetu Mechaniki. Wykonywał ekspertyzy i prace rzeczoznawcze z zakresu budownictwa, współpracował przy projektowaniu konstrukcji przemysłowych.

Domeną profesora Zbyszko Stojka były badania teoretyczne i doświadczalne z zakresu dynamiki budowli: analizy drgań wielokondygnacyjnych budynków szkieletowych. Rozwiązania wibroizolacji szynowych kolejowych i tramwajowych z wykorzystaniem metody pasm skończonych z zakresu wibroakustyki zaproponowane przez prof. Z. Stojka zastosowano m.in. na Dworcu Głównym w Krakowie i na ulicach tego miasta.

Prof. Zbyszko Stojek był promotorem 9 przewodów doktorskich. Prawie wszyscy Jego doktoranci wywodzą się z ośrodka rzeszowskiego. Recenzował szereg prac doktorskich i habilitacyjnych. Na obszerny dorobek Profesora składają się rozprawy, podręczniki, opracowania naukowe i artykuły naukowo-techniczne. Przez ponad 50 lat prowadził wykłady, ćwiczenia i seminaria dla studentów kierunków budownictwa, inżynierii środowiska i budowy maszyn. Wypromował wielu inżynierów, magistrów inżynierów i doktorów, którym zaszczepił zamiłowanie do wiedzy i rzetelnej pracy.

Za swoją bogatą działalność naukową, organizacyjną, dydaktyczną, a także społeczną profesor Zbyszko Stojek otrzymał wiele odznaczeń i medali, między innymi:

• Zasłużony dla Ziemi Rzeszowskiej – 1969 r.,
  • Złoty Krzyż Zasługi – 1971 r.,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1974 r.,
  • Medal Edukacji Narodowej – 1975 r.,
  • złota odznaka „Zasłużony dla Budownictwa” – 1976 r.,
  • Medal Rektora AGH – 1986 r.,
  • medal „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej” – 1986 r.,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 1999 r.