Podstrona: IV Forum Piłki Siatkowej „Piłka siatkowa jako system” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

IV Forum Piłki Siatkowej „Piłka siatkowa jako system”

2021-06-02 , red.  Marta Jagiełowicz
Uczestnicy panelu dyskusyjnego,

Wyzwania współczesnej piłki siatkowej w ujęciu związkowym, akademickim, klubowym, trenerskim i menedżerskim, zarządzanie klubem siatkarskim, współczesne trendy w organizacji masowych imprez sportowych, wykorzystanie zaawansowanych technologii w treningu i podczas zawodów, a także systemy szkoleń młodzieży i rozwój treningu mentalnego w sporcie były przedmiotem wykładów i debaty podczas IV Forum Piłki Siatkowej „Piłka siatkowa jako system”. Forum, będące wspólną inicjatywą Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego, odbyło się w formie hybrydowej 28 maja br. na naszej uczelni i miało wymiar międzynarodowy.

Oficjalne otwarcie

Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, otwierając IV Forum Piłki Siatkowej, podkreślił: „Nie ma żadnych wątpliwości, że Politechnika Rzeszowska jest znakomitym miejscem, aby zorganizować tego typu wydarzenie. Podczas turniejów piłki siatkowej stosowanych jest wiele innowacyjnych rozwiązań, zarówno tych związanych z ich organizacją, jak i tych związanych z rozgrywaniem meczy i interpretacją sytuacji meczowych. Rozwiązania takie powstają i powinny powstawać właśnie na uczelniach technicznych. Warto również przypomnieć, że na Politechnice Rzeszowskiej kształciło się wielu znanych siatkarzy”.

„Głównym celem forum jest propagowanie rozwoju sportu, a w szczególności piłki siatkowej, przez wdrażanie podejścia systemowego uwzględniającego wykorzystanie najnowszych osiągnięć naukowych i nowoczesnych technologii. Ponadto wszyscy powinniśmy sobie uświadomić, że sport dzisiaj należy traktować jako ważną gałąź gospodarki, bo o tym mówią liczby, i musi być rozwijany nie tylko w taki sposób, jak to się czyni na akademiach wychowania fizycznego, badania i kształcenie z zakresu inżynierii sportowej muszą też wkroczyć na uczelnie techniczne” – dodał dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, przewodniczący forum.

Dr Wojciech Bajorek z Uniwersytetu Rzeszowskiego podkreślał, że koncepcja systemowego pojmowania piłki siatkowej zyskuje coraz większe zainteresowanie, o czym może świadczyć udział w forum znakomitych gości, których autorytet trenerski, jak i sportowy z pewnością wpłynie na merytoryczny i aplikacyjny charakter dyskusji. Mówił również o tym, że świat sportu odkrywa zupełnie nowe obszary, stosując narzędzia, by radzić sobie z wyznaniami związanymi m.in. z pandemią Covid-19 zarówno w obszarze organizacyjnym, jak i sportowym, i że stają się one istotnym motywem podejmowania badań, analiz oraz proponowanych rozwiązań.

O istocie współpracy uczelni mającej wpływ na dynamikę rozwoju piłki siatkowej mówił Ryszard Czarnecki, wiceprezes ds. międzynarodowych Polskiego Związku Piłki Siatkowej: „Temat współpracy uczelni, także technicznych w rozwoju dyscypliny, która jest sportem narodowym w Polsce, dyscypliny, która się bardzo dynamicznie rozwija na świecie, jest szczególnie ważny. Siatkówka jest sportem, który cały czas ewoluuje, aby była jeszcze bardziej dynamiczna, potrzebny jest sojusz z myślą intelektualną, techniczną, tak aby stworzyć synergię, która nada jeszcze większą dynamikę rozwoju tej dyscypliny. Życzę, aby wnioski z tej konferencji zostały przełożone na język siatkarskiej praktyki. Wierzę, że tego typu konferencje będą w przyszłości odbywać się właśnie w Rzeszowie, w szczególnym mieście dla europejskiej siatkówki”.

Przebieg wydarzenia

Podczas wydarzenia wystąpiło m.in. czterech trenerów, którzy zdobyli złoty medal igrzysk olimpijskich w piłce siatkowej mężczyzn. Wykład plenarny na temat systemu piłki siatkowej w USA wygłosił Doug Beal, trener mistrzów olimpijskich z 1984 r. w Los Angeles oraz wieloletni prezes federacji amerykańskiej piłki siatkowej. Drugi bardzo ciekawy wykład poświęcony zagadnieniom mentalnym i predyspozycjom do gry w piłkę siatkową wygłosił Zoran Gajić – złoty medalista IO w 2000 r. jako trener reprezentacji Serbii. Ponadto wypowiadali się: Hugh McCutcheon – złoty medalista IO w 2008 r. jako trener reprezentacji USA, Vladimir Alekno – złoty medalista IO w 2012 r. jako trener reprezentacji Rosji, Jacek Nawrocki – trener reprezentacji Polski w piłce siatkowej kobiet oraz trener Grzegorz Ryś – złoty medalista mistrzostw świata juniorów w 2003 r. jako trener reprezentacji Polski.

W dyskusji panelowej na temat wyzwań współczesnej piłki siatkowej w ujęciu związkowym, akademickim, klubowym, trenerskim i menedżerskim, zarządzania klubem siatkarskim, współczesnych trendów w organizacji masowych imprez sportowych uczestniczyli: Krzysztof Ignaczak – złoty medalista MŚ w 2014 r. jako zawodnik reprezentacji Polski, Łukasz Oleksy – Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej, Marek Pieniążek – wiceprezes klubu siatkarskiego K.S. DevelopRes Rzeszów, Grzegorz Wagner – dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Szczyrku.

W dyskusji panelowej poświęconej tematyce systemów szkoleń młodzieży w Polsce, USA, Serbii i Rosji, rozwoju treningu mentalnego w sporcie, wpływu przygotowania fizycznego na poziom sportowy zawodnika, wykorzystania zaawansowanych technologii w treningu i podczas zawodów udział wzięli: Krzysztof Ignaczak, Łukasz Oleksy, Marek Pieniążek, Grzegorz Wagner. Moderatorem dyskusji panelowych był Patryk Masłowski z Politechniki Rzeszowskiej.

Podczas warsztatów praktycznych rozmawiano natomiast na temat monitoringu obciążeń treningowych i prewencji urazów w siatkówce. Transmisję z wydarzenia można obejrzeć na oficjalnym kanale Politechniki Rzeszowskiej w serwisie YouTube.