Podstrona: Jubileuszowa gala Rankingu Liceów i Techników Perspektyw / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Jubileuszowa gala Rankingu Liceów i Techników Perspektyw

2023-01-17 , red.  Anna Worosz
Wystąpienie prof. P. Koszelnika,

Perspektywy po raz dwudziesty piąty sklasyfikowały najlepsze szkoły ponadpodstawowe w Polsce. Jubileuszowa gala Rankingu Liceów i Techników Perspektyw odbyła się w przestrzeni Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Partnerami tegorocznej edycji były: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa i Uniwersytet Łódzki. Naszą uczelnię reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Przebieg spotkania

Uczestników, rektorów i prorektorów uczelni wyższych, dyrektorów szkół i techników, przedstawicieli władz lokalnych oraz młodzież przywitał rektor Akademii Leona Koźmińskiego prof. Grzegorz Mazurek, gospodarz tego wydarzenia. Wszyscy jesteśmy dziećmi Pitagorasa, więc działają na nas liczby” – powiedział Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych, odnosząc się do 25 lat istnienia Rankingu Liceów i Techników Perspektyw. Fakt, że pracujemy nad tym zestawieniem szkół już od ćwierć wieku, oznacza, że nasz ranking się obronił, jest potrzebny. Potrzebują go szkoły, ponieważ stanowi potwierdzenie ich dobrej pracy, potrzebują go uczelnie, potrzebują go wreszcie sami uczniowie, ich rodzice czy dziadkowie, bo ułatwia wybór”. Do tych słów nawiązała również dr Bianka Siwińska, mówiąc: „Nasz ranking jest o wyborach edukacyjnych. I rok 2023 też jest o wyborach: edukacyjnych, ale i życiowych, politycznych, klimatycznych czy technologicznych. Dlatego już dziś warto się zastanowić, jakiej edukacji chcemy. W Perspektywach stoimy po stronie edukacji otwartej, europejskiej, mądrej i świadomej wyzwań współczesnego świata. I właśnie jednym z czynników takiej edukacji jest nasz ranking”.

Przedstawicielom najlepszych szkół gratulowali m.in.: prorektor ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej prof. Agnieszka Bieńkowska, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Łódzkiego prof. Robert Zakrzewski, prorektor ds. studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. Rafał Dańko oraz wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów przedstawicielom najlepszych liceów i techników z poszczególnych województw. Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik wręczył dyplomy zwycięskim szkołom z województwa podkarpackiego. Gratulując laureatom, mówił m.in.: „Wysokie miejsce w rankingu to efekt ogromnego wkładu nauczycieli w budowanie pozycji szkoły nie tyko dla rankingu. To przede wszystkim pasja i zaangażowanie w pracę z uczniami, rozwijanie ich talentów i pomoc w osiąganiu wysokich wyników na egzaminach maturalnych czy podczas olimpiad, tak by młodzi ludzie budowali swoją przyszłość i rozsądnie wybierali dalsze ścieżki kształcenia. Gorąco zachęcam młodzież do studiowania, szczególnie na uczelniach technicznych, w tym na Politechnice Rzeszowskiej, ponieważ nasz kraj potrzebuje inżynierów.”

O rankingu

Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć ważną decyzję związaną z wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” ma pomóc młodym ludziom dokonać wyboru liceum lub technikum, które następnie ułatwią im dostanie się na wymarzone studia i zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 i Rankingu Techników 2023 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2023, Rankingu Maturalnego Techników 2023 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2023.

W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy dokonały analizy wyników 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. Zasady rankingu opracowała Kapituła, której przewodniczyła rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbara Marcinkowska, złożona z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych.

Więcej informacji można znaleźć na stronach: licea.perspektywy.pl, technika.perspektywy.pl.