Podstrona: Miasta Idei. Zawodowcy i amatorzy. Sport w dużym mieście / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Miasta Idei. Zawodowcy i amatorzy. Sport w dużym mieście

2019-11-21
Miasta Idei. Zawodowcy i amatorzy. Sport w dużym mieście

„Zawodowcy i amatorzy. Sport w dużym mieście” to temat kolejnej odsłony „Miast Idei”, konferencji która odbyła się 21 listopada 2019 r. w Politechnice Rzeszowskiej. Podczas spotkania rozmawiano o tym, jak miasta wykorzystują sport, by się promować i rozwijać, oraz czym może się dziś wyróżnić Rzeszów, by osiągnąć w tej dziedzinie sukces.

Spotkanie otworzyli: prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski – Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Magdalena Mach – Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” w Rzeszowie oraz Stanisław Sienko – Wiceprezydent Miasta Rzeszowa.

Nasza Uczelnia traktuje sport bardzo poważnie, dzięki rozwojowi obiektów sportowych i sekcji sportowych wiele osób, wielu studentów, może oderwać się od klasycznego studiowania i może realizować się w inny sposób. – powiedział prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski Rektor Politechniki Rzeszowskie

Podczas konferencji odbyły się dwa panele. W pierwszym zatytułowanym „Pięść, piłka i zagrywka. Co wydarzenia sportowe dają miastom” rozmawiano o potencjale promocyjnym sportów masowych i amatorskich, o korzyściach, jakie mogą czerpać miasta oraz o tym jakie dobre wzory z Polski i świata można przeszczepić na grunt stolicy województwa podkarpackiego  W panelu udział wzięli: Stanisław Sienko wiceprezydent Rzeszowa, dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, Prorektor ds. kształcenia, Bogdan Wenta, Prezydent Kielc, Grzegorz Kita, Przewodniczący Rady Głównej Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich oraz Krzysztof Ignaczak, Prezes Zarządu Asseco Resovii.

Dziś sport to nie tylko widowisko sportowe, to ogólnoświatowy biznes, a tam gdzie jest biznes muszą być nauki techniczne, systemy informacyjne, aplikacje i telekomunikacja. Pokazuje to, że w sporcie dużą rolę odgrywają uczelnie techniczne i wykwalifikowana kadra inżynierska. – powiedział dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, Prorektor ds. kształcenia.

Drugi panel poświęcony był sportom amatorskim, a dyskusja odbyła się pod hasłem: „Potencjał promocyjny sportów masowych”. Tu panelistami byli: Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa, Ewa Polak, Zastępca Dyrektora Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej, Iwona Haponiuk, Zastępca Dyrektora Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublina, Janusz Samel, Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Stołecznego Urzędu Miasta w Warszawie, a także pasjonaci sportu: Bożena Jaskowska i Łukasz Domin.

Projekt "Miasta Idei" to próba wypracowania najlepszych pomysłów i dobrych praktyk dla podkarpackich miast. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest „Gazeta Wyborcza”. Konferencje organizowane w tym cyklu mają być miejscem dialogu oraz wymiany opinii między władzami miast, ekspertami i mieszkańcami.