Podstrona: Moc Odkrywców 2024 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Moc Odkrywców 2024

2024-05-28 , red.  Marta Jagiełowicz
Moc Odkrywców 2024

Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców to popularnonaukowe wydarzenie edukacyjne, święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla małych i dużych odkrywców. XV edycja wydarzenia odbędzie się na Politechnice Rzeszowskiej w sobotę 8 czerwca 2024 r. od godz. 11.00 do 18.30.

Miasteczko piknikowe będzie zlokalizowane wokół budynku Rektoratu Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12. Wykłady i część pokazów prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wstęp wolny, wszystkie atrakcje będą dostępne nieodpłatnie.

Strefy tematyczne

MOC Odkrywców to ponad 70 stanowisk i 350 osób, które specjalnie na to coroczne święto nauki przygotowują interaktywne prezentacje, eksperymenty, laboratoria mobilne i wystawy. Na uczestników czekają cztery strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii, a w nich moc naukowych atrakcji:

• interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii,
  • teatr wysokich napięć,
  • pokaz transformatorów Tesli,
  • widowiskowe pojedynki wojów zbrojnych czasów krucjat rycerstwa epoki Grunwaldu.

Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa będą prezentować swoje prace popularnonaukowe. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.

Pasaż Nauki

W Pasażu Nauki odbędą się pokazy i warsztaty pt. „Skalpel i nici”, podczas których będzie można poznać budowę i funkcję organów ludzkich, a także spróbować swoich sił podczas chirurgicznego szycia. Będą też spektakularne pokazy chemiczne, eksperymenty z suchym lodem, strzały z moździerza, samozapłony oraz pokazy i degustacja specjałów kuchni molekularnej. Pokaz wielkiego 6-metrowego wahadła Foucaulta zapewnią przedstawiciele Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa. W strefie majsterkowicza – otwartej przestrzeni dla młodszej ekipy Fundacja As Kier z Czudca przygotowała atrakcje w postaci cięcia piłą, wkręcania, wiercenia, wbijania gwoździ. Mobilny Escape Room z zagadkami, stanowisko małych murarzy, a także budowania wież z klocków drewnianych to wyczerpujące warsztaty, po których będzie można odpocząć w specjalnie przygotowanej strefie chillout.

Pasaż Techniki

Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny pikniku i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej. Nie zabraknie niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.

Pasaż Kultury i Sztuki

Pasaż Kultury i Sztuki to interaktywne warsztaty z malarstwa, rzeźby, metaloplastyki, ceramiki i grafiki przygotowane przez Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie, to też spotkanie z bohaterami filmów animowanych czy z kulturą Japonii.

Skwer Historii

Na Skwerze Historii królować będzie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, dzięki któremu uczestnicy będą mogli przenieść się w czasy Grunwaldu. Oprócz średniowiecznych strojów, wyposażenia i broni będzie można zobaczyć Trebusz – drewnianą demonstrację historycznej maszyny miotającej zajmującej powierzchnię ponad 30 m2 z ramieniem umożliwiającym miotanie pocisków (balony wypełnione wodą) na odległość 40 m. To z kolei jeden z wielu eksponatów Studenckiego Koła Fizyki „Bozon” krakowskiego AGH.

W salach wykładowych Politechniki Rzeszowskiej także przygotowano wiele atrakcji:

• 13.00 i 15.00 w auli V2 – Pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit,
  • 11.00–17.00 w sali wykładowej V7 cyklicznie – Pokazy wysokich napięć KN MEGAVOLT & Teslacoil,
  • 17.15 w auli V1 – finałowy pokaz popularnonaukowy „Dźwiękowe iluzje, czyli jak nas słyszycie” – Paweł Pasterz & Małgorzata Wilczak.

Organizator: firma POLIMEDIA

Główny partner merytoryczny: Politechnika Rzeszowska

Partner organizacyjny: Stowarzyszenie Ars Scientia

Patronat honorowy: Minister Edukacji, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie