Podstrona: Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa MSPO 2024 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa MSPO 2024

2024-09-06 , red.  Anna Worosz
Wystąpienie prof. J. Sępa (pierwszy z prawej),

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce odbyła się II Konferencja Naukowa „Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa MSPO 2024” organizowana przez Politechnikę Świętokrzyską. Politechnikę Rzeszowską reprezentował prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

Cel wydarzenia

Celem konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących na temat polskiej obronności i bezpieczeństwa. Wystąpienia były poświęcone nowym technologiom dla wojska i przemysłu obronnego, roli Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Nowoczesnych Technologii Obronnych i Systemów Bezpieczeństwa CENTO oraz współpracy w ramach Politechnicznej Sieci Obronności i Bezpieczeństwa, którą tworzą Politechnika Rzeszowska, Politechnika Lubelska i Politechnika Świętokrzyska. Uczelnie współpracują na rzecz nowoczesnych technologii dla polskiej armii, realizując badania naukowe dla obronności i bezpieczeństwa Polski. Naukowcy projektują, konstruują i budują sprzęt niezbędny do uniezależnienia się od zagranicznych dostawców.

Panele dyskusyjne

Prorektor ds. rozwoju i współpracy Politechniki Rzeszowskiej prof. Jarosław Sęp wziął udział w dwóch panelach dyskusyjnych. Pierwszy z nich był poświęcony roli nauk technicznych dla obronności Polski – wyzwaniom i perspektywom. Zdaniem prof. J. Sępa rozwój polskich sił zbrojnych w dużej mierze zależy od harmonijnej współpracy pomiędzy wojskiem, przemysłem a nauką, w tym uczelniami. „Naszym celem jest wypracowanie własnych rozwiązań i własnych technologii zbrojeniowych tak, aby polski przemysł mógł wdrożyć produkcję dla polskiej armii. Tylko wtedy jesteśmy bezpieczni, gdy będziemy niezależni od zagranicznych dostawców” – podkreślał prorektor.

Kolejny panel z udziałem rektorów uczelni tworzących Politechniczną Sieć Obronności i Bezpieczeństwa oraz przedstawicieli przemysłu obronnego i służb mundurowych dotyczył układów napędowych ciężkich pojazdów gąsienicowych. Rozmawiano o możliwościach projektowania, produkcji i rozwoju krajowych rozwiązań układów przeniesienia napędu w pojazdach gąsienicowych. Łącząc potencjały trzech uczelni Politechniki Lubelskiej, Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Świętokrzyskiej, jest szansa wypracować rozwiązania, które będą służyły polskiemu wojsku. Są już konkretne produkty, nad którymi pracują naukowcy, np. napędy do wozów bojowych. „Dla uczelni jest to niezwykle istotne, żeby współpraca z przemysłem obronnym, z tymi podmiotami, które produkują dla naszych sił zbrojnych, dobrze się układała. Dla nas jest to niezwykle istotne, żeby ten cały system działał w kierunku takim, żebyśmy poprawiali tą współpracę i ją zwiększali” – mówił dr Wojciech Depczyński, pełnomocnik rektora Politechniki Świętokrzyskiej do spraw CENTO.