Podstrona: Naukowcy Politechniki Rzeszowskiej opracowują rozwiązania zabezpieczające przed koronawirusem / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2020-04-03

Walka z koronawirusem motywuje do działania coraz szersze grono naukowców z Politechniki Rzeszowskiej. Ze względu na znaczenie prowadzonych prac, a także walkę z czasem zaangażowani są przedstawiciele kilku wydziałów. Dzięki temu powstają nowe rozwiązania, konstrukcje i prototypy zabezpieczeń. Doktoranci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa mgr inż. Mariusz Cieplak i mgr inż. Mateusz Przytuła wraz z pracownikami Firmy CC Metal testują prototypy układów przyłączeniowych dla masek do nurkowania, które mogliby stosować np. ratownicy medyczni w karetkach. W Katedrze Konstrukcji Maszyn WBMiL prowadzone są również analizy konstrukcji systemów respiracji doraźnej wykorzystujące proste elementy oprzyrządowania medycznego i komponenty wykonane przy użyciu drukarek 3D.

Prace na zdalnymi i mobilnymi systemami monitoringu procesów respiracyjnych z wykorzystaniem narzędzi sieciowych oraz małych, mobilnych systemów respiracyjnych wytwarzanych z użyciem druku 3D są prowadzone obecnie przez dr inż. Andrzeja Paszkiewicza i dr inż. Marka Bolanowskiego z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki przy współpracy z zespołem z KKM kierowanym przez prof. Grzegorza Budzika oraz Firmą InfoSoftware Polska.

Rozpędu nabrał również projekt wytwarzania prototypów przyłbic ochronnych. Na podstawie informacji od użytkowników powstają modyfikacje konstrukcji poprawiające ergonomię oraz bezpieczeństwo pracy w zależności od ich przeznaczenia np. czy przyłbica jest dedykowana dla służb medycznych bezpośredniego kontaktu czy dla służb mundurowych. W prace zaangażowani są prof. Grzegorz Budzik, dr hab. inż. Mariusz Oleksy, dr inż. Łukasz Przeszłowski i dr inż. Dawid Wydrzyński. Zespół wspierają również osoby z Wydziału Chemicznego mgr inż. Katarzyna Bulanda, mgr inż. Tomasz Gołąb, mgr inż. Dominika Czachor z Wydziału Chemicznego oraz dr inż. Leszek Pyziak i dr inż. Sławomir Wolski z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.

W prace aktywnie włączyło się m.in. Miasto Rzeszów, UrbanLab Rzeszów i PCI poprzez pomoc w procesach logistycznych i zaopatrzeniu. Prototypy przyłbic przekazano już m.in. do Szpitala Wojewódzkiego nr 2, Szpitala Powiatowego w Strzyżowie, Szpitala Onkologicznego w Brzozowie, Szpitala w Przemyślu, Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, 3 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Urzędu Miasta Rzeszowa i Straży Miejskiej w Rzeszowie.

Tego typu akcje prowadzi obecnie wiele uczelni i instytucji w Polsce, wszystkie są istotne, należy jednak dodać, że naukowcy i studenci (z Koła Naukowego RPCAM - PRz) Politechniki Rzeszowskiej jako jedni z pierwszych rozpoczęli działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się epidemii, zapraszając jednocześnie do współpracy firmy, instytucje i wolontariuszy.