Podstrona: Pierwsi absolwenci Politechniki Rzeszowskiej z zakresu inżynierii medycznej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Pierwsi absolwenci Politechniki Rzeszowskiej z zakresu inżynierii medycznej

2018-02-10
Pierwsi absolwenci Politechniki Rzeszowskiej z zakresu inżynierii medycznej

Politechnika Rzeszowska wykształciła pierwszych absolwentów inżynierii medycznej. Kierunek ten został uruchomiony w październiku 2014. W ramach prac inżynierskich studenci opracowali m.in. modele sprzętu medycznego oraz konstruowali urządzenia i systemy diagnostyczne.

Studia pierwszego stopnia z zakresu inżynierii medycznej funkcjonują na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej. Pierwszy rocznik studiów ukończyło do tej pory 79 osób.

W ramach prac inżynierskich studenci realizowali bardzo praktyczne projekty. Michał Wanic przygotował pracę pt. „Budowa stanowiska badań i analizy potencjałów sercowych (EKG)”. Praca polegała na zbudowaniu układu pomiarowego do mierzenia sygnału EKG oraz stworzenia aplikacji w graficznym środowisku programowania LabVIEW. System ten oparty jest na metodzie trzypunktowej i składa się z dedykowanego układu odpowiadającego za wzmocnienie sygnału EKG. Program stworzony przez studenta, umożliwia obserwowanie zapisu elektrokardiografii w czasie rzeczywistym wraz z obliczaniem tętna, a także jego dokładną analizę. Opiekunami pracy byli dr inż. Gaweł Żyła, pracownik Laboratorium Fizyki Miękkiej Fazy Skondensowanej oraz mgr inż. Jacek Fal.

- Nie jest to jedyna praca z zakresu analizy biosygnałów. Pod opieką dr inż. Barbary Wilk z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki powstały prace studentów inżynierii medycznej pozwalające na skonstruowanie i oprogramowanie w LabView analizatora mowy, szmerów oddechowych, a także systemu analizy ruchu z użyciem akcelerometrów - mówi dr Sławomir Wolski, prodziekan ds. rozwoju WMiFS PRz.

Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej jako jedyny na Podkarpaciu posiada status LabView Academy. Dzięki temu studenci mają możliwość uczestnictwa w certyfikowanych szkoleniach i zdobycia uznawanego na całym świecie tytułu: „Certified LabVIEW Associte Developer (CLAD)”.