Podsumowanie Międzynarodowej Konferencji Nano- i Mikromechaniki CNM2019
5 lipca zakończyła się Międzynarodowa Konferencja Nano- i Mikromechaniki CNM2019.
W trzydniowych obradach, prowadzonych w języku angielskim, udział wzięło 100 badaczy z 14 krajów. Wśród uczestników było 25 studentów i doktorantów Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do Rzeszowa przyjechali czołowi badacze na polu nano- i mikromechaniki. 53 osoby przedstawiły prezentacje wyników swoich badań na 12 regularnych sesjach oraz na sesji posterowej. Wygłoszono również 8 referatów zaproszonych. Łącznie (razem z osobami, które nie mogły przybyć osobiście) wyniki swojej pracy prezentowało 230 autorów i współautorów. - Nasza konferencja, mająca charakter cykliczny, stawia sobie za cel stworzenie forum dyskusji i wymiany najnowszych osiągnięć w zakresie nanomechaniki, która jest podstawą w zasadzie wszystkich innowacji technicznych w dzisiejszym świecie - mówi dr hab. Anna Kucaba-Piętal, prof. PRz, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.
Wyniki badań z obszaru nano- i mikromechaniki mają zastosowanie chociażby w biomedycynie, chemii czy lotnictwie. Na tym pierwszym polu zastosowania praktyczne stanowią bio- oraz mikroczipy, przy wykorzystaniu których może być prowadzona hodowla tkanek i implantów, detekcja komórek raka czy implantacja połączeń nerwowych. W lotnictwie natomiast przykład stanowić mogą nanorurki węglowe stosowane jako materiał przeciwdziałający oblodzeniu.
Dla uczestników konferencji przewidziano bogaty program socjalny: zwiedzanie Rzeszowa, wycieczkę do zamku w Łańcucie czy występ "Połonin".