Podstrona: [FOTO] Politechnika Rzeszowska uroczyście zainaugurowała 67. Rok Akademicki / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[FOTO] Politechnika Rzeszowska uroczyście zainaugurowała 67. Rok Akademicki

2017-10-06
[FOTO] Politechnika Rzeszowska uroczyście zainaugurowała 67. Rok Akademicki

- Politechnika Rzeszowska daje Podkarpaciu i Polsce doskonałe kadry, które są motorem stałego wzrostu gospodarczego. Stale wzrasta zainteresowanie studiami na naszej uczelni, stale rośnie też zapotrzebowanie na naszych absolwentów – mówił podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski.

W uroczystym rozpoczęciu nowego roku akademickiego wzięli udział pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej, studenci, doktoranci oraz zaproszeni goście. Byli wśród nich prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, ks. bp. Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, parlamentarzyści i samorządowcy z regionu.

W swoim wystąpieniu rektor Politechniki Rzeszowskiej mówił m.in. o prowadzonych w uczelni inwestycjach. Podkreślił też dobre efekty współpracy uczelni z gospodarką. Obecnie Politechnika Rzeszowska realizuje w tym obszarze wspólne projekty na sumę 91 mln zł, a wskaźnik ten może jeszcze wzrosnąć do końca roku. - Uzyskaliśmy również ponad 18 mln zł na staże dla studentów. Ten fakt świadczy o tym, że służby uczelni przygotowujące wspólne zadania pracują bardzo skutecznie – dodał prof. Tadeusz Markowski.

Do istotnych projektów zrealizowanych w ubiegłym roku rektor Politechniki Rzeszowskiej zaliczył utworzenie Konsorcjum COP — Tradycja, Obronność z Politechniką Świętokrzyską i Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Politechnika Rzeszowska jest liderem tego konsorcjum.  Ważny dla Politechniki projekt to również objęcie współpracą i patronatem PWSZ w Przemyślu, Jarosławiu i Krośnie, a także powołanie kilku centrów dydaktyczno-naukowych, z których najważniejsze to: Centrum Fizjoterapii i Sportu, Centrum Analiz Kryminalistycznych. - Właśnie dziś (6.10.) został zarejestrowany Krajowy Klaster Industry 4.0 - poinformował podczas inauguracji prof. Tadeusz Markowski. To kolejny sukces naszej uczelni.

W swoim przemówieniu rektor zwrócił również uwagę na coraz większe zainteresowanie studiami na Politechnice, coraz większe zapotrzebowanie na absolwentów Politechniki Rzeszowskiej. Niestety w wyniku reformy szkolnictwa wyższego, uczelnia musiała ograniczyć nabór studentów o około 600 osób.

Na koniec przemówienia rektor Politechniki Rzeszowskiej życzył pracownikom satysfakcji z pracy, studentom (szczególnie tym rozpoczynającym naukę) zadowolenia z odbywanych studiów i optymizmu z realizacji zamierzeń.

W trakcie inauguracji ślubowanie złożyli przedstawiciele studentów pierwszego roku oraz przedstawiciele doktorantów. - Wybrałam Politechnikę Rzeszowską, bo uważam, że zdobędę tutaj dużą wiedzę. Jest to jedna z najlepszych uczelni w Polsce, a na pewno na Podkarpaciu - mówi Gabriela Zając, studentka I roku inżynierii materiałowej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa.

Wręczono także odznaczenia dla zasłużonych pracowników uczelni. Srebrnym Krzyżem Zasługi został odznaczony prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała dr inż. Dorota Naróg. 19 osób otrzymało Medal Komisji Edukacji Narodowej. Byli to: dr Janusz DRONKA, dr hab. inż. Franciszek Grabowski, prof. PRz, dr Eliza JABŁOŃSKA, dr hab. Wojciech JABŁOŃSKI, prof. PRz, dr Tadeusz JASIŃSKI, dr inż. Tomasz KAPUŚCIŃSKI, dr inż. Marzena KŁOS, dr hab. inż. Damian MAZUR, prof. PRz, dr inż. Przemysław MAZUREK, dr hab. inż. arch. Aleksandra Prokopska, prof. PRz, dr inż. Tomasz RAK, dr Mariusz STARTEK, dr inż. Anna SZLACHTA, dr Alfred SZYDEŁKO, dr inż. Roman TABISZ, dr hab. inż. Andrzej TRYTEK, prof. PRz, dr hab. inż. Mirosław  TUPAJ, prof. PRz, dr inż. Roman ZAJDEL oraz odznaczony pośmiertnie dr hab. inż. Vyacheslav PISAREV, prof. PRz.

Wręczono też medale „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”. Otrzymali je Marta Półtorak, prezes Zarządu Marma Polskie Folie Sp. z o.o, Tadeusz Sanocki, prezes firmy SPLAST Sp. z o.o, Jacek Szczerba, współwłaściciel firmy Enterio Sp.c., Zbigniew Piskor z Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz oraz dr hab. inż. Marek Gosztyła prof. Politechniki Rzeszowskiej.

Tym co szczególnie wyróżnia Politechnikę Rzeszowską jest kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. W ciągu 40 lat funkcjonowania Ośrodka Kształcenia Lotniczego wykształcono w nim ponad 700 pilotów, którzy pracują w liniach lotniczych na całym świecie. W czasie inauguracji, kolejnych 23 studentów kierunku lotnictwo i kosmonautyka, specjalności pilotaż odebrało certyfikat ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego. Wśród nich był Piotr Gomółka, absolwent pilotażu Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, który tłumaczy, że po ukończeniu specjalności z pilotażu, jego absolwenci mają szereg uprawnień umożliwiających prace w liniach lotniczych.  - Jesteśmy bardzo wartościowymi i poszukiwanymi kandydatami na rynku pracy - dodaje.

Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego Politechnika Rzeszowska otrzymała też liczne listy gratulacyjne. Życzenia udanego nowego roku pracy i  rozwoju uczelni przesłali m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, duchowni, parlamentarzyści i rektorzy różnych ośrodków naukowych z całej Polski.