Podstrona: „Połoniny” na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „SILEFOLK” we Włoszech / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

„Połoniny” na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „SILEFOLK” we Włoszech

2024-07-22 , red.  Marcin Zych
"Połoniny" przed bramą miasta Treviso,

Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” reprezentował naszą uczelnię oraz Polskę na 15. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „SILEFOLK - TREVISO 2024” w historycznym mieście Treviso w regionie Wenecja Euganejska ze stolicą w Wenecji. Festiwalowi patronował CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali Sztuki Ludowej.

„Połoniny” w pięknym stylu zaprezentowały barwne i dynamiczne polskie tańce, pieśni i stroje na scenach miast Treviso, Casier, Canizzano, Mogliano Veneto, Quinto di Treviso i Zero Branco przed kilkutysięczną publicznością. W ramach festiwalu została również zorganizowana konferencja „Sile Folk dla UNESCO”, podczas której grupy prezentowały i opisywały tradycyjne instrumenty i stroje swoich krajów. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i wręczenia gospodarzom wydarzenia materiałów promujących Politechnikę Rzeszowską, miasto Rzeszów i Podkarpacie.

W festiwalu wzięły również udział następujące zespoły: „Ballet Folklórico Danzas Mariara” z Wenezueli, „Coros y Danzas de Lorca” z Hiszpanii, Grupo Folclórico & Etnográfico „Granja do Ulmeiro” z Portugali , Gruppo Folkloristico "Pastoria del Borgo Furo" z Włoch oraz gościnnie zespół „Guguzza” z Mołdawii.

Koncerty nagrywała i prezentowała włoska telewizja „Antenna Tre – A3” oraz ekipa filmowa pod kierownictwem prof. Miriam A. Smith z Departamentu Sztuki Nadawania i Komunikacji Elektronicznej (Broadcast and Electronic Communication Arts) z San Francisco State University z Kalifornii z USA, znacząco zwiększając zasięg prezentowanych przez zespoły programów artystycznych.

Dzięki międzynarodowemu charakterowi festiwalu nasi tancerze i muzycy mieli doskonałą okazję do lepszego poznania kultur z całego świata, a także promocji Zespołu i Politechniki Rzeszowskiej na arenie międzynarodowej.