Podstrona: Praktyczny wymiar innowacji – szkoła, biznes i uczelnia w dążeniu do novum / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Praktyczny wymiar innowacji – szkoła, biznes i uczelnia w dążeniu do novum

2024-10-18 , red.  Marta Jagiełowicz
kategoria: Wydarzenia
Wystąpienie rektora prof. P. Koszelnika,

Konferencja „Praktyczny wymiar innowacji – szkoła, biznes i uczelnia w dążeniu do novum” stanowiła platformę prezentującą efekty dotychczasowej współpracy między trzema uczelniami: Politechniką Białostocką, Politechniką Lubelską i Politechniką Rzeszowską oraz przedsiębiorcami. Organizatorami wydarzenia byli Centrum Transferu Technologii Politechniki Rzeszowskiej, które realizuje projekt „Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w obszarze komercjalizacja na Politechnice Rzeszowskiej, oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie. Celem spotkania było upowszechnianie osiągnięć naukowych, a także wymiana doświadczeń i integracja środowiska naukowego, biznesu i szkół średnich.

Panel dla przedsiębiorców

Politechnikę Rzeszowską reprezentowali rektor prof. dr. hab. inż. Piotr Koszelnik oraz prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. W wydarzeniu uczestniczyli również: prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, prorektor ds. nauki Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, prorektor ds. cyfryzacji i komercjalizacji Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Konrad Gromaszek, prof. PL, dyrektor Departamentu Rozwoju Systemów Wewnętrznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie Bartłomiej Prystupa, dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie Mirosław Jarosz, zastępca dyrektora ds. wsparcia informatycznego w obszarze aplikacyjnym Centrum Informatyki ZUS Jan Polański, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Cyran, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie nadkomisarz Krzysztof Basak, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie Karol Kucaj, prezes zarządu Creativity AR Przemysław Koncewicz, Business Development Director INNERGO Tomasz Soliński, IT Manager w IBM Mariusz Ochla. Ponadto na spotkanie przybyli przedstawiciele władz poszczególnych wydziałów oraz kierownicy katedr i zakładów Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podkreślił, że uczelnie tworzące projekt Via Carpatia mogą znacząco pomóc w rozwoju rynku przedsiębiorców przez zapewnienie m.in. wsparcia laboratoryjnego. „Projekt pokazuje, że mamy dużo większe możliwości, by wspólnie z przedsiębiorstwami komercjalizować nasze osiągnięcia naukowe, a konferencja jest znakomitą okazją do integracji zespołów i wypracowania wspólnych rozwiązań” – mówił rektor. Głos zabrał również prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, który jest kierownikiem projektu Via Carpatia na Politechnice Rzeszowskiej. „W trakcie konferencji zostaną zaprezentowane osiągnięcia w obszarach, w których projekt funkcjonuje – kształcenie, nauka komercjalizacja. Projekt jest unikatowy w skali kraju. Trzy uczelnie zjednoczyły się w działaniu, tworząc duże projekty naukowe, których efekty mają szanse na komercjalizację i będą mogły służyć społeczeństwu” – podkreślił prof. J. Sęp.

Część wydarzenia poświęconą przedsiębiorcom poprowadził Maciej Szalacha, koordynator działań projektu Via Carpatia w obszarze komercjalizacja na Politechnice Rzeszowskiej. W jej ramach wystąpili koordynatorzy działań projektu Via Carpatia z obszarów: kształcenia, nauki i komercjalizacji.

Cyberbezpieczeństwo i cyfryzacja społeczeństwa

Panel „Edukacja jutra — cyberbezpieczeństwo i cyfryzacja społeczeństwa w sektorze administracji i biznesu” dotyczył kluczowych zagadnień we współczesnym cyfrowym świecie. Obecna sytuacja wymusza funkcjonowanie odpowiednio przygotowanej kadry odpowiedzialnej za politykę bezpieczeństwa w instytucji, która nie tylko na bieżąco będzie analizować aspekty bezpieczeństwa informatycznego, ale także będzie dostosowywać rozwiązania adekwatne do nowych wymagań. W trakcie panelu prelegenci odpowiadali na pytania, jakie są dzisiaj kluczowe umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji, szczególnie w kontekście kształcenia przyszłych kadr dla administracji publicznej i biznesu. Istotne jest wskazanie wyzwań, przed którymi stoją przedsiębiorstwa i instytucje publiczne dotyczące zabezpieczenia danych w coraz bardziej zdigitalizowanym środowisku. Zwrócono uwagę, że zabezpieczenia cybernetyczne potrzebne są również na poziomie jednostek samorządu terytorialnego, szczególnie w województwie podkarpackim znajdującym się w pobliżu granic z Ukrainą. Istotną rolę dla przedsiębiorców odgrywają firmy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który oferuje określone programy wzmacniania ochrony danych informacyjnych.

Moderatorem tej części wydarzenia był dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz. W panelu udział wzięli: dyrektor Departamentu Rozwoju Systemów Wewnętrznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie Bartłomiej Prystup, prorektor ds. cyfryzacji i komercjalizacji Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Konrad Gromaszek, prof. PL, adiunkt w Katedrze Automatyki Robotyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej dr inż. Wojciech Trzaska, prezes zarządu Creativity AR Przemysław Koncewicz, Business Development Director INNERGO Tomasz Soliński, adiunkt w Zakładzie Systemów Złożonych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej dr inż. Mariusz Nycz. W tej części wydarzenia Bartłomiej Prystupa opowiedział również o szansach i możliwościach wsparcia przedsiębiorców przez ZUS.

Prezentacje projektów

W ramach I edycji konkursu INNOSPIN opracowano i wykonano demonstrator stołu probierczego do diagnostyki wstępnej wtryskiwaczy gazowych, w tym wodorowych. Nad projektem pracował zespół składający się z pracowników Politechniki Białostockiej – lidera projektu, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej. Rozwiązanie opiera się na zgłoszeniu patentowym lidera projektu i jest konkurencyjne względem powszechnie stosowanych metod badawczych. Demonstrator przeszedł już liczne testy potwierdzające słuszność przyjętej metodologii. O projekcie opowiedział dr hab. inż. Dariusz Szpica, prof. PB.

Mgr inż. Marcin Fronc z Politechniki Lubelskiej zaprezentował natomiast innowacyjny moduł magazynu energii, w którym wykorzystuje się wodę szarą do chłodzenia oraz gaszenia ogniw elektrochemicznych. To ekologiczne rozwiązanie sprzyja optymalnemu zarządzaniu zasobami wodnymi i w pełni wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, a także znacznie wydłuża żywotność magazynów energii zdobywających na naszym rynku coraz większą popularność. 

Kolejne wystąpienie dotyczyło opracowania śmigła przeznaczonego dla dronów wyposażonych w napęd elektryczny. Dr inż. Michał Kuźniar z Politechniki Rzeszowskiej opowiedział, w jaki sposób dzięki wsparciu środków z projektu udało się wykonać prototyp takiego śmigła, które jest ciągle rozwijane. Jednym z efektów projektu jest powstanie spółki Spinn_OFF REA Space działającej w obszarze przemysłu lotniczego i kosmicznego.

Panel dla szkół

Równolegle odbywał się panel dla uczniów, w którym uczestniczyli także przedstawiciele szkół ponadpodstawowych, w tym dyrektorzy i nauczyciele. Gospodarzem tej części konferencji był prorektor ds. studenckich i umiędzynarodowienia dr hab. inż. Bartosz Miller, prof. PRz. „Konferencja, w której uczestniczycie, adresowana jest do przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, instytucji publicznych, ale także do Was, uczniów szkół średnich, którzy za chwilę będą decydować o swojej przyszłości, o wyborze studiów. Będziemy chcieli Was przekonać, że studiowanie na uczelni technicznej, takiej jak Politechnika Rzeszowska, mimo powszechnej opinii, że to studia trudne, może być fantastycznym przeżyciem. Za moment m.in. Wasi starsi koledzy, studenci Politechniki Rzeszowskiej, przedstawią możliwości, z których będziecie mogli korzystać na Politechnice Rzeszowskiej. Zobaczycie, że uczelnia techniczna pozwoli wam nie tylko zdobywać wiedzę, ale także rozwijać zainteresowania i współtworzyć fascynujące przedsięwzięcia. Dziękuję za udział w konferencji i życzę, aby czas spędzony na Politechnice Rzeszowskiej pomógł Wam podjąć decyzję o Waszej karierze i przyszłości. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli przywitać Was na Politechnice Rzeszowskiej jako członków naszej akademickiej społeczności” – mówił prof. PRz Bartosz Miller. Tę część wydarzenia poprowadziła Ewelina Nycz.

Prezentacje kół naukowych

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali prezentacji „Studiuj na Politechnice Rzeszowskiej – rozwiń swoje możliwość’ przygotowanej przez Samorząd Studencki naszej uczelni. Szczegóły oferty edukacyjnej i nie tylko przedstawił Dominik Majda, student pierwszego roku studiów magisterskich na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. O możliwości rozwoju pasji i zainteresowań na naszej uczelni opowiedzieli liderzy czołowych kół naukowych działających na Politechnice Rzeszowskiej. O wytrwałości w dążeniu do celu, jakim jest sukces oraz pracach nad nowym bolidem elektrycznym opowiedział lider zespołu PRz Racing Sebastian Rosół. Wyzwania i ambitne plany koła EUROAVIA Rzeszów w budowie udźwigowych bezzałogowych statków powietrznych, a następnie prezentowaniu ich podczas międzynarodowych zawodów konstruktorskich przedstawił lider zespołu Wojciech Stachura.

Wyzwania dla młodych przedsiębiorców

Dorota Kijowska, główny specjalista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział Rzeszów wygłosiła prelekcję na temat wyzwań dla młodych przedsiębiorców. Oprócz korzyści związanych z legalnym prowadzeniem działalności gospodarczej w kontekście ubezpieczeń społecznych prowadząca omówiła obowiązki względem ZUSu i rodzaje świadczeń z tytułu ubezpieczeń. Podczas wystąpienia zostały także zaprezentowane formy wsparcia i ulgi przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

Wykłady

Wykład „Ekologia w transporcie lotniczym” wygłosił dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej. „Wprowadzając Państwo w tematykę wykładu – transport lotniczy, który jest kluczowy dla globalnej gospodarki, napotyka na wyzwania ekologiczne, takie jak emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia lokalne. W odpowiedzi, branża dąży do zrównoważonego rozwoju przez inwestycje w nowe technologie i poprawę efektywności operacyjnej. Długoterminowe cele obejmują rozwój zeroemisyjnych paliw i innowacyjnych napędów, w tym wykorzystanie wodoru i technologii elektrycznych. Sektor lotniczy koncentruje się na zwiększeniu efektywności paliwowej i szuka innowacyjnych rozwiązań, by pogodzić rozwój z ochroną środowiska” – mówił prof. PRz A. Majka.

O „Technice radiowej identyfikacji obiektów RFiD dzisiaj i jutro” opowiedział dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz. Tematyka wykładu dotyczyła stanu obecnego i nieodległej przyszłości, jaka wyłania się z innowacji w obszarze techniki radiowej identyfikacji obiektów (RFID), które od 25 lat z sukcesem są kreowane na Politechnice Rzeszowskiej przez prof. PRz Piotra Jankowskiego-Mihułowicza i jego zespół z Zakładu Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Jest to efekt intensywnej współpracy zespołu z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie elektroniki i telekomunikacji. Osiągnięcia te są wynikiem unikatowej wiedzy i doświadczenia, a także uzyskanych patentów i ich wdrożeń w gospodarce.

Pokazy z fizyki

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć widowiskowych pokazów z fizyki przygotowanych przez Studencki Koło Naukowe FOTON. Podczas pokazów zostały zaprezentowane atrakcyjne demonstracje wybranych praw i zjawisk fizycznych. 

Podczas prezentacji „Trendy i innowacje we współczesnym przemyśle motoryzacyjnym” przygotowanej przez Feliksa Różaka z Aptiv S.A. Kraków można było znaleźć odpowiedzi na pytania: jak będzie wyglądał samochód za 5, 10 lat i czy systemy w naszych samochodach nie są za nowoczesne do aktualnej infrastruktury i dlaczego zmieniają się tak często.

Rzeszów Design Factory

Dr inż. Paweł Kuraś opowiedział natomiast o Rzeszów Design Factory, rodzącej się społeczności złożonej ze studentów i pracowników Politechniki Rzeszowskiej skupionej w przestrzeni Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. To miejsce, w którym można  realizować swoje pomysły, testować je w otoczeniu i przy wsparciu biznesu oraz podyskutować, organizować wydarzenia sprzyjające rozwojowi zainteresowań naukowych, a także po prostu miło i przyjemnie spędzać wolny czas – także na organizowanych przez RDF wydarzeniach cyklicznych.

viaiskra_logapl-1.png

Powrót do listy aktualności

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Więcej informacji odnośnie plików cookies.

Akceptuję