Podstrona: Profesor Leszek Trybus doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Profesor Leszek Trybus doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

2017-11-24
Profesor Leszek Trybus doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

Prof. dr hab. inż. Leszek Trybus otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Wyróżnienie zostało przyznane przez Senat uczelni w uznaniu wybitnych dokonań naukowych prof. Trybusa w kraju i za granicą oraz zasług w działalności na rzecz rozwoju uczelni.

Prof. Leszek Trybus od 47 lat jest pracownikiem Politechniki Rzeszowskiej. Przez 30 lat kierował Katedrą Informatyki i Automatyki, która rozrosła się do największej jednostki w skali uczelni. Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie automatyki i informatyki, wychowawcą pracowników naukowych i studentów. Autorem ponad 200 prac naukowych.

W uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa, która odbyła się w piątek 24 listopada, wzięli udział bliscy i przyjaciele prof. Trybusa, pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej, przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw z którymi współpracuje prof. Trybus, studenci oraz zaproszeni goście. Byli wśród nich prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ks. bp. Kazimierz Górny, biskup senior diecezji rzeszowskiej, samorządowcy z regionu, rektorzy uczelni wyższych współpracujących z Politechniką Rzeszowską oraz naukowcy z innych ośrodków naukowych. Wśród nich prof. Henryk Górecki, twórca krakowskiej szkoły automatyki, promotor doktoratu prof. Trybusa w 1974 r., odznaczony medalem „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”.

- Nadanie tytułu i godności doktora honoris causa stanowi wyraz uznania dla osób zasłużonych, które swoją postawą, działaniami i osiągnięciami budują potencjał środowiska naukowego. Prof. Leszek Trybus jest osobą niezwykle zasłużoną dla Politechniki Rzeszowskiej i Rzeszowa, uznanym i cenionym uczonym o bogatym dorobku naukowym – podkreślił w czasie uroczystości prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Laudację na cześć prof. Trybusa wygłosił promotor doktoratu honoris causa prof. dr hab. inż. Jacek Kluska. Przybliżył sylwetkę Profesora, jego działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną oraz współpracę z przemysłem.

- Prof. Trybus nie uznaje drogi na skróty. Daje doskonały przykład pracowitości i konsekwencji w działaniu - mówił prof. Kluska. Dodał, że wielu pracowników naukowych traktuje prof. Trybusa jak nauczyciela. – Przez swoją obecność wśród nas, stwarzasz klimat najwyższego profesjonalizmu i atmosferę chęci nieustannego doskonalenia się – dodał prof. Kluska.

Prof. Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zwrócił uwagę, że kiedy myśli o wzorze profesora, akademika, człowieka uniwersytetu, słucha życiorysu, informacji o dorobku naukowym prof. Trybusa i laudacji na jego cześć, przychodzi mu na myśl słowo „pełnia”. -  Życzę, aby starczało sił do dalszej działalności, która promieniuje na innych i zachęca młodych do podążania podobną ścieżką – stwierdził prof. Bobko.

W czasie uroczystości z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, prof. Leszek Trybus wygłosił wykład pt. „Sterowniki mikroprocesorowe opracowane na Politechnice Rzeszowskiej”. W wykładzie przedstawił drogę, jaką przeszły prace badawczo-rozwojowe Katedry Informatyki i Automatyki dotyczące sterowników mikroprocesorowych.

Prof. Trybus zachęcał też do aktywnej współpracy środowiska naukowego z przemysłem i całą sferą nowoczesnej działalności praktycznej. Dodał, że powinnością nauczyciela uczelni technicznej jest wiedza o aktualnym stanie techniki, zwłaszcza tam gdzie będą pracować absolwenci. – Współpraca zorientowana na wspólne rozwiązywanie kolejno pojawiających się problemów rodzi wzajemne zaufanie, trwa długie lata, generuje tematykę interesujących publikacji i wspiera prace doktorskie faktycznie osadzone w realiach – zaznaczył prof. Trybus.

Tytuł doktora honoris causa jest nadawany jest przez Politechnikę Rzeszowską od 2002 roku. Do tej pory uhonorowano nim 11 osób.