Podstrona: Przyszłość szkolnictwa wyższego i współpraca uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2024-07-18 , red.  Anna Worosz
Uczestnicy konferencji,

Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych oraz Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju odbyła się na Politechnice Poznańskiej. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz i prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

W wydarzeniu udział wzięło 52 prorektorów publicznych uczelni technicznych z całej Polski, którzy debatowali na temat kluczowych wyzwań i przyszłości szkolnictwa wyższego oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Podczas pierwszej sesji konferencji podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Maria Mrówczyńska zaprezentowała inicjatywy i plany ministerstwa mające na celu wsparcie i rozwój badań naukowych oraz szkolnictwa wyższego w Polsce.

Panele dyskusyjne

Działalność Narodowego Centrum Badań i Rozwoju omówił dyrektor NCBR prof. Jerzy Małachowski, przedstawiając najnowsze projekty realizowane przez NCBR, mające na celu promowanie innowacji oraz wspieranie technologicznego postępu kraju. Panel dyskusyjny „Rola NCBR w kształtowaniu technologicznej przyszłości Polski”, którego moderatorem był prof. Wojciech Sumelka z Politechniki Poznańskiej, dotyczył znaczenia NCBR w promowaniu innowacji oraz współpracy uczelni z przemysłem. Paneliści, którymi byli prof. Jerzy Małachowski z NCBR, rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski, prof. Adam Woźniak z Politechniki Warszawskiej, prof. Łukasz Albrecht z Politechniki Łódzkiej, prof. Rafał Wiśniowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, omówili również wyzwania i możliwości związane z implementacją nowoczesnych technologii w gospodarce narodowej.

Druga sesja konferencji obejmowała tematy związane z metrologią, sztuczną inteligencją oraz cyberbezpieczeństwem. Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak i dyrektor GUM dr Andrzej Kurkiewicz przedstawili nowe perspektywy współpracy między uczelniami a GUM w wystąpieniu pt. „Polska Metrologia i współpraca uczelni z Głównym Urzędem Miar w świetle nowego Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego”. Potencjalne zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji oraz strategie ich minimalizacji omówił prof. Andrzej Jaszkiewicz z Politechniki Poznańskiej, a działania i cele Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej zaprezentował prof. Mariusz Głąbowski.