Podstrona: Relacja z wykładu „Piękny świat w moich dłoniach. O życiu osób głuchoniewidomych i ich sposobach komunikacji / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2017-06-23 , red.  Artur Polakiewicz

21 czerwca br. w auli V-2 naszej uczelni odbył się wyjątkowy wykład poświęcony tematyce osób głuchoniewidomych w kontekście zdobywania przez nie wiedzy na uczelniach wyższych. Było to wydarzenie niezwykłe ze względu na poruszane tematy, ale przede wszystkim dlatego, że nie można było usłyszeć głosu wykładowcy. Wykład przygotował bowiem nasz głuchoniewidomy student pierwszego roku kierunku automatyka i robotyka Przemysław Nastaj, a w wygłoszeniu prelekcji pomógł syntezator mowy IVONA.

Wykład był podzielony na dwie części. W pierwszej słuchacze dowiedzieli się istotnych faktów na temat niepełnosprawności, głównie dotyczącej uszkodzenia wzroku i słuchu (np.  tego, że wśród niepełnosprawności wyróżnionych w dokumentach prawnych pominięta jest głuchoślepota), oraz że głuchoniewidomy student na uczelni technicznej to ewenement na skalę światową. Niecodzienna atmosfera panująca podczas wykładu z pewnością uświadomiła słuchaczom, jak ważna w życiu jest możliwość i umiejętność komunikowania się.

W drugiej części wykładu chętni mieli okazję poznać niezwykle ciekawe życie pana Przemysława, jego rodzinę, pasje i dewizę życiową.

Warsztaty i konkursy, które odbyły się w przerwie między obydwiema częściami wykładu, były niezapomnianą okazją do doświadczenia tego, jak to jest być osobą głuchoniewidomą. Uczestnicy próbowali przespacerować się wokół katedry ze słuchawkami wyłączającymi zmysł słuchu i goglami, które miały symulować widzenie lunetowe, czyli jeden z rodzajów uszkodzenia wzroku. Każdy zamknął oczy, by całkowicie wyłączyć także wzrok. Łatwo nie było, więc wszyscy docenili to, czego natura im nie odebrała.

Joanna Marnik