Podstrona: Seminarium „Symulacja w nauce i przemyśle” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Seminarium „Symulacja w nauce i przemyśle”

2017-12-04
kategoria: Nauka, Wydarzenia
Seminarium „Symulacja w nauce i przemyśle”

1 grudnia odbyło się seminarium „Symulacja w nauce i przemyśle” zorganizowane przez Katedrę Konstrukcji Maszyn PRz w ramach cyklu seminariów pt. „Modelowanie i symulacja w strukturze INDUSTRY 4.0”.

Seminarium dotyczyło zagadnień związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technik CAE w projektowaniu urządzeń technicznych. Do prelekcji zaproszono pracowników firmy MESco, wiodącego dystrybutora programu ANSYS w Polsce, którzy omówili możliwości wykorzystania systemu obliczeniowego ANSYS w różnorodnych zagadnieniach odnoszących się do badań i symulacji komputerowej.

Prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik witając prelegentów i uczestników nawiązał do własnych doświadczeń w zakresie obliczeń numerycznych MES i stosowania programu ANSYS w badaniach naukowych. Zaproszeni prelegenci omówili zakres działalności firmy oraz możliwości wymienionego oprogramowania w obszarze obliczeń inżynierskich i badań symulacyjnych. Przedstawili zadania obliczeniowe MES zlecone firmie przez różne podmioty gospodarcze z branży technicznej oraz jednostki badawczo-rozwojowe (górnictwo, przemysł elektromaszynowy, inżynieria medyczna).

Prezentacji wyników analiz numerycznych dokonali studenci koła naukowego EUROAVIA Rzeszów. Przedstawione rezultaty dotyczyły projektu samolotu przygotowywanego na kolejne zawody w branży lotniczej.

Zaproszeni goście przedstawili podczas seminarium możliwości obliczeniowe modułu ANSYS AIM. Omówili także ofertę firmy (oprogramowanie ANSYS) dla uczelni wyższych, jednostek badawczych i przedsiębiorstw oraz dla studenckich kół naukowych. W części dyskusyjnej studenci pytali między innymi o warunki dostępu do studenckich licencji oprogramowania, systemu szkoleń oraz możliwości wykorzystania oprogramowania przy realizacji prac dyplomowych.

Seminarium cieszyło się sporym zainteresowaniem studentów i pracowników Politechniki Rzeszowskiej. Obecnie uczelnia posiada licencję ANSYS Academic Campus Solution 10/100, zakupioną przy wsparciu finansowym Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, Wydziału Chemicznego, Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.

Stanisław Noga