Podstrona: Student lotnictwa i kosmonautyki uczestniczył w programie Europejskiej Agencji Kosmicznej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2022-06-10 , red.  Anna Worosz
Kamil Ziółkowski,

Kamil Ziółkowski, student studiów II stopnia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa wziął udział w programie edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej „CubeSat Hands-On Training Week”. Jest jednym z 26 najzdolniejszych studentów z całej Europy, którzy uczestniczyli w warsztatach o tematyce sztucznych satelitów.

Opis warsztatów

Warsztaty odbyły się w Ośrodku Szkoleniowo-Edukacyjnym Akademii ESA w ESEC-Galaxia, Transinne, Belgia. Celem tygodniowego szkolenia było wzbogacenie studentów o innowacyjną wiedzę i pomysły związane z misjami sztucznych satelitów. Doświadczenie zdobyte podczas szkolenia będzie mogło zostać wykorzystane w trakcie tworzenia przyszłych projektów. Student Politechniki Rzeszowskiej zapoznał się z wiedzą teoretyczną podczas wykładów oraz wiedzą praktyczną, biorąc udział w licznych laboratoriach. Pod okiem ekspertów miał okazję przeprowadzać eksperymenty na satelitach edukacyjnych (ESAT), realizować ich montaż, integrację i weryfikację (AIV) oraz przeprowadzać ich testy.

Osiągnięcia studenta

Kamil Ziółkowski ma już na swoim koncie liczne „kosmiczne” osiągnięcia, m.in. pierwsze miejsce w International Planetary Aerial Systems Challenge 2021 za projekt drona zdolnego do lotu w marsjańskiej atmosferze, drugie miejsce w International Rover Design Challenge 2021 za projekt łazika marsjańskiego zdolnego do eksploracji jaskiń lawowych czy globalną nominację podczas NASA Space Apps Challenge 2021 za projekt misji stratosferycznej. W tym roku został członkiem Rady Studentów przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Obecnie wraz z członkami grupy Innspace realizuje grant badawczo-rozwojowy pt. „Opracowanie i optymalizacja systemu do komunikacji satelitarnej i badań radiowych dla branży lotniczej i kosmicznej”, którego opiekunem jest dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej. Projekt dofinansowany na ponad 200 tys. zł przez Podkarpackie Centrum Innowacji ma na celu przekazanie możliwości łatwego i zdalnego dostępu do stacji satelitarnej, której użytkownikami zostaliby zarówno studenci, jak i naukowcy oraz profesjonaliści. Stacja satelitarna znajdzie swoje zastosowanie w komunikacji z innymi satelitami, w radioastronomii oraz w licznych badaniach naukowych.

Kamil Ziółkowski jest także założycielem grupy Supercluster, która przy wsparciu Podkarpackiego Centrum Innowacji oraz Politechniki Rzeszowskiej realizuje projekt sondy stratosferycznej, która pozwala nie tylko na prowadzenie badań w wyższych partiach atmosfery, ale przede wszystkim, dzięki swojej budowie pozwala aspirującym inżynierom zapoznać się z układami zbliżonymi do tych stosowanych na satelitach klasy CubeSat.