Podstrona: Suntrail – pierwszy spin-off w ramach Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Suntrail – pierwszy spin-off w ramach Politechniki Rzeszowskiej

2023-04-21 , red.  Anna Worosz
Od lewej: prof. PRz D. Strzałka, prof. J. Sęp, mgr inż. P. Kuraś, mgr inż. B. Kowal, J. Kowalski,

Twórcy platformy Suntrail pojęli decyzję o założeniu spółki spin-off, w której udziałowcami została spółka celowa uczelni Aero PRz oraz pomysłodawcy platformy. Prezesem spółki został mgr inż. Paweł Kuraś z Zakładu Systemów Złożonych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Celem spółki jest dalszy rozwój platformy oraz pozyskiwanie kolejnych chętnych klientów z branży uzdrowiskowej i spa. Uczelnię reprezentował prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

Czym jest Suntrail?

Suntrail to platforma wspomagająca skuteczne kuracje kosmetykami uzdrowiskowymi. Autorami rozwiązania są dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz, mgr inż. Paweł Kuraś, mgr inż. Bartosz Kowal oraz mgr inż. Jan Kowalski. Suntrail wspiera uzdrowiska i spa posiadające własne kosmetyki w badaniu ich skuteczność podczas całej kuracji na pacjentach testowych, zbieraniu informacji zwrotnej od pacjentów, a także w magazynowaniu pozyskanych w ten sposób danych i wyciąganiu z nich odpowiednich wniosków.

Główną siłą aplikacji będzie powstający silnik uczenia maszynowego, który na podstawie gromadzonych danych będzie pomagał formułować wnioski z prowadzonych badań. Na podstawie danych uczących i eksperckich przekazanych przez lekarzy i specjalistów będzie dokonywał wczesnej predykcji spodziewanych rezultatów, pomagając w stawianiu hipotez w kolejnych etapach testów skuteczności. Suntrail nie tylko pomoże przygotować ankiety w zgodzie ze standardami branży, lecz także dostarczy narzędzi, które pomogą zbadać skuteczność terapii kosmetykami.

Testy platformy były przeprowadzane w porozumieniu z Regionalną Komisją Bioetyczną zarówno przez pracowników uzdrowiska Latoszyn-Zdrój, jak i przez chętnych kuracjuszy. Produkt został przygotowany w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowanego na Politechnice Rzeszowskiej, przy współpracy z Centrum Transferu Technologii Politechniki Rzeszowskiej.

Powstanie spółki

Dzięki obiecującym wynikom testów i odniesionym sukcesom, m.in. na międzynarodowych targach wynalazków INTARG 2022, podczas których jury konkursowe przyznał projektowi „Suntrail” brązowy medal, twórcy platformy zdecydowali się na dalsze rozwijanie aplikacji w postaci tzw. spółki spin-off, w której udziałowcami zostali spółka celowa uczelni Aero PRz oraz pomysłodawcy tego rozwiązania.

W skład zespołu rozwijającego oprogramowanie oprócz prezesa weszli także pracownicy Zakładu Systemów Złożonych dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz (kierownik Zakładu), mgr inż. Bartosz Kowal oraz Jan Kowalski odpowiedzialny za sukces techniczny całego przedsięwzięcia.

Zdaniem prof. dr hab. inż. Jarosława Sępa założenie pierwszej w historii naszej uczelni spółki typu spin- off ma szczególne znaczenie. „Politechnika Rzeszowska zaczyna aktywnie i odważnie wchodzić w obszary bezpośredniej komercjalizacji. Przełamaliśmy dzisiaj pewien wskaźnik na poziomie strategicznym, zakładając tę spółkę. Jestem przekonany, że będzie to doskonały przykład znakomitej współpracy uczelni i naukowców z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Może to być przykład dla naukowców, aby śmiało realizować projekty biznesowe, które z pewnością przyniosą korzyści zarówno im, jak i uczelni” – mówił prorektor podczas spotkania założycielskiego.

Szczegółowe informacje na temat platformy można zaleźć na stronie projektu https://suntrail.pl.