Podstrona: Tak się bawi Politechnika! / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Tak się bawi Politechnika!

2023-05-15 , red.  Marta Jagiełowicz, Anna Worosz
Korowód,

Politechnika Rzeszowska była gospodarzem największego festiwalu kultury studenckiej. Uczelnia przed dwa dni w ramach 28. Juwenaliów Rzeszowskich gościła studentów z całej Polski, zapewniając im niezapomniane przeżycia na najwyższym poziomie. Można było oddać się muzycznym uniesieniom, było wesoło, barwnie i kreatywnie.W wydarzeniu wzięło udział udział kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

Oficjalne rozpoczęcie

Rzeszowskie Juwenalia 2023 zostały oficjalnie rozpoczęte na rzeszowskim Rynku. W części artystycznej poprzedzającej to wydarzenie uczestnicy zobaczyli występ odtwórców znanych muzycznych postaci, m.in. Eda Sheerana czy Amy Winehouse. Zaprezentował się także Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”. Następnie nadszedł moment, na który wszyscy czekali – prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przekazał studentom klucz do miasta.

Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prorektorzy prof. PRz Iwona Włoch, prof. Grzegorz Ostasz, prof. Jarosław Sęp i prof. PRz Lesław Gniewek oraz kanclerz mgr inż. Andrzej Sowa. W oficjalnym rozpoczęciu wzięli również udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek wraz z przewodniczącym sejmiku województwa podkarpackiego Jerzym Borczem i wiceprzewodniczącym Jerzym Cyprysiem oraz wiceprezydenci miasta Krystyna Stachowska, Jolanta Kaźmierczak i Dariusz Urbanik.

Tradycyjnie po symbolicznym przekazaniu kluczy do miasta barwny korowód przeszedł ulicami Rzeszowa do Miasteczka Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Zarówno pogoda, jak i frekwencja dopisała, było wesoło, hucznie i kolorowo. Studenci przygotowali przeróżne stroje, a na miasteczku akademickim naszej uczelni na uczestników czekało wiele różnych niespodzianek oraz atrakcji.

Koncerty

Największe zainteresowanie wzbudzały oczywiście koncerty na scenie głównej. Pierwszego dnia występy rozpoczęli raperzy Kabe i Miszel, następie publiczność bawili: Kwazzy, który łączy różne gatunki muzyczne, jak funk, elektronikę i rap, grający alternatywny rock zespół Łydka Grubasa, raper Gibbs. Późnym wieczorem niezapomnianych wrażeń dostarczyły doskonale znane zespoły, jak Lady Pank oraz Bajm. W sobotę występy na głównej scenie rozpoczął raper Malik Montana. Następnie pojawił się znany wokalista Krzysztof Zalewski. Wieczorem odbyły się koncerty O.S.T.R. oraz Maryli Rodowicz. Na zakończenie wystąpiła kultowa kapela rockowa Kult.

Podczas sobotniego koncertu finałowego na scenie pojawili się również przedstawiciele władz uczelni oraz miasta i regionu, którzy co roku udzielają wielkiego wsparcia organizatorom tego wydarzenia. Rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik przywitał studentów na Politechnice Rzeszowskiej, na najlepszej uczelni w Polsce, skandując: „Tak się bawi, tak się bawi Polibuda”. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek dodał, że najcenniejsi dla miasta są właśnie studenci.

Dla uczestników juwenaliów były także dostępne klubowa scena The Grand One Stage oraz Undercover Stage.  W piątek na klubowej scenie wystąpili: Juicy M, Adam The Great, Bart Qukx, Carry, Matt Cold, Headster, Stykky i DJ Greg, a w sobotę: Gromee, Emdi, DJ Alex, Sandpokers, DJ Adi, Cream i DJ Ramzes. Na scenie Undercover można było wysłuchać piosenek znanych artystów i zespołów, takich jak: Ultumate Green Day, Ed Sheeran Tribute, Tania Alboni as Amy Winehouse, Fore Fighters i Lorum, Que2 – Queen, Maroon Live, Pearl Scam, Underskin U2 i 4Panthers.

Dodatkowe atrakcje

Juwenalia to jednak nie tylko koncerty, to także wydarzenia kulturalne i sportowe. Uczestnicy mogli skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji, jak np. wesołe miasteczko, Barber Wóz, Juwenaliowa Pobudka i strefa Red Bull czy widowiskowy pokaz sztucznych ogni.