Podstrona: Liderem Innowacji 2017 w kategorii „młody wynalazca" został pracownik WBMiL / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Liderem Innowacji 2017 w kategorii „młody wynalazca" został pracownik WBMiL

2017-06-30 , red.  Artur Polakiewicz
kategoria: Nauka, Wydarzenia
Liderem Innowacji 2017 w kategorii „młody wynalazca

Podczas tegorocznych targów INTARG 2017 odbywających się od 22 do 23 czerwca br. w Katowicach rozstrzygnięto XV Krajowy Konkurs „Lider Innowacji” 2017. Pracownik Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki dr inż. Jacek S. Tutak został nagrodzony za zbiór rozwiązań urządzeń mechatronicznych wspomagających proces rehabilitacji oraz ułatwiających funkcjonowanie osób starszych i niepełnosprawnych, w szczególności po udarze mózgu.

Na 10. Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 pracownicy naszej uczelni reprezentowali trzy rozwiązania: urządzenie do rehabilitacji wstawania z krzesła, zwłaszcza dla osób po udarach mózgu i osób starszych (zgłoszenia patentowe P.421961 i P.421963; autorami są Jacek Mucha i Jacek S. Tutak), urządzenie do rehabilitacji kończyny górnej (zgłoszenia patentowe P.421852 i P.421853; autorem jest Jacek S. Tutak) oraz mechatroniczne urządzenie do rehabilitacji ręki (zgłoszenia patentowe P.420304 i P.420305; autorami są Jacek S. Tutak i Szymon Gurak).

Udział w targach był doskonałą okazją do promocji Politechniki Rzeszowskiej i Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, gdyż decyzją komitetu naukowego urządzenie do rehabilitacji wstawania z krzesła, zwłaszcza dla osób po udarach mózgu i osób starszych zostało nagrodzone platynowym medalem i nagrodą specjalną – President of the Jury Awards. Urządzenie do rehabilitacji kończyny górnej oraz mechatroniczne urządzenie do rehabilitacji ręki nagrodzono złotymi medalami.

W targach wzięli udział reprezentanci świata nauki, przemysłu, jednostek samorządowych oraz uczniowie szkół średnich i studenci. Zaprezentowano ponad 170 wynalazków z 18 krajów: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Egiptu, Francji, Indonezji, Iranu, Kanady, Malezji, Meksyku, Polski, Rumunii, Rosji, Tajlandii, Tajwanu, USA i Wietnamu.

Serdecznie gratulujemy.