Podstrona: 10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż NAUKI / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż NAUKI

2019-05-22
10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Pasaż NAUKI

8 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się 10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. To cykliczna impreza, której celem jest popularyzacja nauki i techniki w formie rodzinnego pikniku. Politechnika Rzeszowska jest głównym partnerem merytorycznym tego wydarzenia.

Piknik odbędzie się w godzinach od 11 do 18 przed Budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej.

Dzień Odkrywców podzielony został tradycyjnie na sektory tematyczne, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Tradycyjnie będzie: pasaż nauki, pasaż techniki, pasaż kultury i sztuki oraz skwer historii

Poznajcie Pasaż NAUKI

W tym miejscu swoje osiągnięcia będą prezentować m.in. koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej.

Wśród wystawców spotkacie Koło Naukowe Foton. Na ich stanowisku będzie można tworzyć chmury, przestrzenne figury z mydlanych baniek, poznać zjawisko refrakcji, a przy okazji sprawić, że szklany element zwyczajnie zniknie. Będą też eksperymenty wykorzystujące zjawisko napięcia powierzchniowego oraz eksperymenty klasyczne, ale pouczające jak nurkowanie z Kartezjuszem.

Koło Naukowe Biotechnologów Insert zaprosi do laboratorium hodowli komórek i mikroświata. Po sąsiedzku zwiedzić będzie można stoiska stałych bywalców Dnia Odkrywców – Koło Naukowe Studentów Chemii ESPRIT oraz Koło Naukowe FLOGISTON Politechniki Warszawskiej. Zachwycą nas one magicznymi pokazami i eksperymentami oraz być może zdradzą tajemnicę transmutacją.

Koło Naukowe Chemików Esprit zaprasza również na pokazy naukowe w sali V- 2 w budynku V Politechniki Rzeszowskiej.

O energii zaklętej w naszej gwieździe dziennej opowiedzą pasjonaci Koła Naukowego HVAC. Tradycyjnie w Pasażu NAUKI nie zabraknie burz z piorunami i innych zjawisk wysokonapięciowych, które rozpętają gromowładni z forum Tesla Coil i Koła Naukowego Megawolt. W programie transformatory Tesli, drabina Jakuba, lampy plazmowe i generatory Van de Graaffa.

Na stoisku Koła Naukowego Informatyków Kod będzie można się wyciszyć w świecie rzeczywistości wirtualnej oraz w strefie retro, gdzie każdy będzie mógł zagrać w gry z lat 80. i 90. przy użyciu oryginalnych urządzeń.

Sympatycy gier i zabaw będą mogli również miło spędzić czas w gościnie u Logistyków i Studenckim Kole Naukowym Brief.

O kuchni, o zdrowych przekąskach i owocowej wodzie opowiedzą studenci Koła Naukowego Dietetyków Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dodatkowo na ich stoisku chętni będą mogli zbadać analizę składu ciała, własnego albo cudzego. Będzie można także spróbować specjałów kuchni molekularnej.

Gośćmi Pasażu NAUKI będą po raz kolejny szkoły podstawowe z Rzeszowa z własnoręcznie zbudowanymi przez uczniów eksponatami naukowymi z fizyki i elektroniki.

Będzie można zobaczyć m. in. jaką siła nacisku dysponuje ciśnienie atmosferyczne, które działa na nas i przedmioty każdego dnia, a z działania którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Do zobaczenia 8 czerwca 2019 na Politechnice Rzeszowskiej.