Podstrona: 134 tys. zł z Funduszy EOG na wyjazdy do Norwegii i Islandii / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

134 tys. zł z Funduszy EOG na wyjazdy do Norwegii i Islandii

2020-01-10 , red.  Katarzyna Kadaj-Kuca
134 tys. zł z Funduszy EOG na wyjazdy do Norwegii i Islandii

Pracownicy naukowi i studenci Politechniki Rzeszowskiej będą mogli wyjeżdżać na wykłady i studia do uczelni wyższych w Norwegii  i Islandii w ramach projektu Mobilność w szkolnictwie wyższym, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Politechnika Rzeszowska otrzymała na ten cel prawie 134 tys. zł

Projekt Mobilność w szkolnictwie wyższym będzie realizowany w ramach Komponentu II Programu Edukacja (MF EOG 2014-2021). Projekt korzysta z dofinansowania od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jego celem jest wzmocnienie współpracy w zakresie mobilności studentów i pracowników pomiędzy Politechniką Rzeszowską, a instytucjami partnerskimi.

Komponent II Programu Edukacja dotyczy wyjazdów studentów i pracowników uczelni wyższych. Wizyty są realizowane na zasadach programu Erasmus+.

Komponent II Programu Edukacja na Politechnice Rzeszowskiej będzie realizowany we współpracy z naszymi partnerami z Norwegii i Islandii. Są to dwa uniwersytety z Norwegii: Norwegian University of Science and Technology (NTNU)University of Stavanger (UiS), a także University of Akureyri (UNAK) w Islandii.

Projekt został zgłoszony przez Dział Współpracy Międzynarodowej i będzie realizowany od 1 lipca 2020 do końca września 2021 roku.

W ramach Komponentu II Programu Edukacja przewiduje się:
      - wyjazdy studentów - wyjazdy na 1 semestr,
      - wyjazdy pracowników uczelni (nauczyciele) - wygłoszenie wykładów lub odbycie szkolenia – 1 tydzień

Nabór do programu dla studentów Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się w marcu, dla pracowników w kwietniu.

Program Edukacja to nowa inicjatywa edukacyjna realizowana ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Program jest kontynuacją Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego (FSS), wdrażanego przy wsparciu dwóch poprzednich edycji funduszy norweskich i EOG.

W latach 2008-2016 na Politechnice Rzeszowskiej z udziału w projekcie skorzystało 24 studentów wyjeżdżających na studia i praktykę, 24 pracowników, dla których celem wyjazdu było wygłoszenie wykładów, bądź odbycie szkolenia. Zrealizowano również 9 przyjazdów pracowników z Norwegii i Islandii.

Głównym celem Programu Edukacja jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami - Darczyńcami tj. Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Działania programowe mają za zadanie wspierać rozwój kadr pracujących w obszarze edukacji oraz, poprzez realizację działań programowych, wzmacniać jakość i dostęp do wiedzy w Polsce. Operatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Więcej informacji o Programie Edukacja:  https://education.org.pl/