50-lecie kształcenia pilotów na Politechnice Rzeszowskiej
Obchody Jubileuszu 50-lecia kształcenia pilotów na Politechnice Rzeszowskiej odbyły się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce. W uroczystości udział wzięli władze uczelni i regionu, pracownicy ośrodka, przedstawiciele współpracujących firm oraz studenci i absolwenci.
Uczestnicy
Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znakomitych gości, m.in.: wicemarszałek Małgorzata Jarosińska-Jedynak, dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego Monika Barszcz-Chodkowska, dyrektor biura poselskiego Adama Dziedzica, Dominik Błaszczyk, wójt Gminy Trzebownisko dr Sławomir Porada, Robert Homicki z Urzędu Miasta Rzeszowa, przedstawiciele współpracujących firm i instytucji oraz studenci i absolwenci.
Otwarcie uroczystości
„Politechnika Rzeszowska jest uczelnią, która powstała na potrzeby przemysłu lotniczego i wokół niego się rozwijała, wzbogacając zakres kształcenia i badań o inne ważne elementy gospodarki. Lotnicze DNA było i jest częścią naszej Uczelni” - mówił rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, otwierając uroczystość. Podkreślił również, że decyzja ministra Sylwestra Kaliskiego z 1976 r. o uruchomieniu kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego była oczywistym elementem rozwoju kompetencji lotniczych uczelni, efektem czego jest wyjątkowy jubileusz w Ośrodku Kształcenia Lotniczego. W dalszej części wystąpienia rektor podziękował swoim poprzednikom, rektorom oraz dziekanom Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa za nadzór, jaki sprawowali nad ośrodkiem, a także pracownikom kadr lotniczych za wsparcie naukowe i dydaktyczne. W swoim wystąpieniu wspomniał m.in. o prof. Janie Gruszeckim, prof. Henryku Kopeckim oraz prof. Andrzeju Tomczyku, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przysłużyli się do rozwoju i funkcjonowania OKL-u. Wyrazy wdzięczności skierował do władz samorządowych i parlamentarzystów, którzy wielokrotnie wspierali działalność OKL. „Dziękuję naszym przyjaciołom z innych ośrodków, z którymi wspólnie budujemy ten obszar gospodarki. Jesteście dla nas niezwykle ważni”- podkreślił.
Przebieg uroczystości
Po przemówieniu rektora Politechniki Rzeszowskiej głos zabrał prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr. hab. inż. Jarosław Sęp, który mówił o znaczeniu Ośrodka Kształcenia Lotniczego dla uczelni i jej rozpoznawalności. Wspomniał m.in. o działaniach związanych z technologiami kosmicznymi, które są prowadzone na uczelni, w tym o łazikach marsjańskich, bezzałogowych statkach kosmicznych, systemie do komunikacji satelitarnej i badaniach radiowych dla branży kosmicznej i lotniczej oraz światowych projektach takich, jak FAME czy PHARES, w których uczelnia obecnie uczestniczy.
Historię powstania OKL oraz początki kształcenia pilotów na Politechnice Rzeszowskiej zaprezentował jeden z jego współtwórców prof. dr hab. Inż. Andrzej Tomczyk. Profesor podkreślił, że idea utworzenia akademickiego programu szkolenia pilotów narodziła się na początku lat 70. z inicjatywy PLL LOT, które wraz z rozwojem połączeń transkontynentalnych potrzebowały pilotów posiadających wyższe wykształcenie techniczne. Wśród uczestników jubileuszu znaleźli się m.in. pierwsi absolwenci, którzy ukończyli kształcenie w OKL-u, o których również w swoim wystąpieniu wspomniał prof. A. Tomczyk, podkreślając ich pasję i osiągniecia. „50-letnie doświadczenie w zakresie kształcenia pilotów, ponad 1200 wykształconych absolwentów sprawia, że Politechnika Rzeszowska jest uczelnią, która stanowi absolutnie wiodący ośrodek w swojej dziedzinie”- podsumował swoje wystąpienie.
Następnie głos zabrał dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej mgr inż. pil. Tomasz Nowosielski, który podkreślił jak ważna dla rozwoju regionu jest działalność tej jednostki. „Połączenie wysokiego poziomu kształcenia akademickiego z intensywnym szkoleniem praktycznym w powietrzu, wzmocnione rozpoznawalną na całym świecie marką Politechniki Rzeszowskiej, daje naszym absolwentom istotną przewagę na międzynarodowym rynku pracy, a pracodawcom pewność najwyższych standardów profesjonalizmu i bezpieczeństwa” - mówił. Zaprezentował również flotę oraz infrastrukturę, z jakiej mogą korzystać przyszli piloci, wymienił także certyfikaty kluczowych organizacji lotniczych, które pozwalają wyszkolić przeszłych mechaników samolotowych. Na zakończenie dyrektor podziękował pracownikom Ośrodka Kształcenia Lotniczego, instruktorom, wykładowcom i mechanikom za profesjonalizm i oddanie, studentom za ambicje i determinację, władzom uczelni, partnerom biznesowym i instytucjom państwowym za zaufanie i życzliwe wsparcie.
W dalszej części uroczystości nastąpiło przekazanie nowego sztandaru Ośrodka Kształcenia Lotniczego, którego matką chrzestną została pierwsza absolwentka Politechniki Rzeszowskiej Adelajda Szarzec-Tragarz, pierwsza kobieta pilot w PLL LOT, kpt. Boeinga 787 Dreamliner w PLL LOT. Przekazanie sztandaru oraz symboliczne wbicie gwoździ pamiątkowych nastąpiło w asyście rektora naszej uczelni prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika, dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr. hab. inż. Adama Marcińca, prof. PRz, dyrektora OKL-u mgr. inż. pil. Tomasza Nowosielskiego, przewodniczącego Samorządu Studentów inż. Dominika Majdy oraz z udziałem honorowych gości.
Po symbolicznym przyjęciu sztandaru na scenę został zaproszony pierwszy absolwent pilotażu Wacław Gojny, dzięki któremu uczestnicy Jubileuszu dowiedzieli się m.in., jak 50 lat temu wyglądało szkolenie studentów na pilotów oraz jak przebiegała kariera zawodowa prelegenta w lotnictwie komercyjnym.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie certyfikatów absolwentom kierunku lotnictwo i kosmonautyka, specjalności pilotaż, którzy ukończyli szkolenie do licencji pilota komunikacyjnego. Tę część uroczystości poprowadził prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Certyfikaty i pagony absolwentom wręczyli rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz dyrektor OKL-u mgr inż. pil. Tomasz Nowosielski.
Następnie zaproszeni goście składali gratulacje i wyrazy uznania dla Politechniki Rzeszowskiej oraz Ośrodka Kształcenia Lotniczego, który od 50 lat kształci pilotów lotnictwa cywilnego. Podziękowania i życzenia przekazali: Dominik Błaszczyk w imieniu wicepremiera ministra obrony narodowej, dyrektor biura poselskiego Adama Dziedzica, wicemarszałek Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która reprezentowała Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, w imieniu wojewody podkarpackiego, dyrektor Generalny Urzędu wojewódzkiego Monika Barszcz-Chodkowska, wójt Gminy Trzebownisko dr Sławomir Porada oraz w imieniu prezydenta Miasta Rzeszowa Robert Homicki.
Rektor PRz wraz z dyrektorem OKL-u wręczyli podziękowania i statuetki przedstawicielom: Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Urzędu Gminy w Trzebownisku, Polskich Linii Lotniczych LOT, Aeroklubu Polskiego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Podziękowania trafiły również do patronów wydarzenia: firmy FIBRAIN sp. z o.o, Pratt & Whitney Poland, Fundacji Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, Stowarzyszenia PRZ CONNECT, Łukasiewicz Instytutu Lotnictwa, Centrum Medycznego Medyk, Brokera Ubezpieczeniowego Mentor, Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów, Podkarpackiego Centrum Innowacji, Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu, IT-COM Stanisław Śnieżek, Safran Transmission Systems, Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń PZU S.A., Polskich Zakładów Lotniczych PZL Mielec, dr. Adama Kruka, prof. Społecznej Akademii Nauk.
Uroczystości zakończył występ artystyczny Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej oraz widowiskowe pokazy lotnicze.





