Podstrona: Akcja „KRWIoOBIEG TERYTORIALSA” w Rzeszowie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Akcja „KRWIoOBIEG TERYTORIALSA” w Rzeszowie

2018-05-24
Akcja „KRWIoOBIEG TERYTORIALSA” w Rzeszowie

Honorowa zbiórka krwi odbędzie się 26 maja br. od godziny 10:00 na Bulwarach Rzeszowskich, gdzie organizowany jest mini piknik rodzinny. Organizatorzy akcji: 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie chcą w ten sposób zachęcić do oddawania krwi.

W zbiórce może wziąć udział zdrowa osoba w wieku 18 do 65 lat, ważąca nie mniej niż 50 kg, która powinna zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport). Dodatkowo w tym samym czasie w oddziałach terenowych w Dębicy od 8.00, Przemyślu i Sanoku od 9.00 będzie trwała zbiórka krwi.

Do tej pory do rezerw Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego oddali już ponad 134 litry.

Podczas wydarzenia przygotowano wiele atrakcji dla całej rodziny, będzie można wykonać podstawowe badania (pomiar ciśnienia, poziomu cukru we krwi, spirometrię) i dowiedzieć się wszystkiego na temat przeszczepów. Ponadto zaplanowano pokazy akrobatyczne, taneczne, pokazy sprzętu policyjnego, strażackiego, szkolenie z pierwszej pomocy a także spotkanie z żołnierzami Armii Krajowej.

- Szczególnie zapraszamy wszystkich studentów oraz osoby chętne do udziału w akcji – podkreśla Natalia Markowska – mówi koordynator ds. honorowego krwiodawstwa w 3 PBOT.

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej realizuje ogólnopolski projekt „KRWIOoBIEG TERYTORIALSA”. Celem akcji jest zwiększenie ilości oddanej krwi w systemie oraz promocja idei przeszczepów. Projekt „KRWIOoBIEG TERYTORIALSA” realizowany jest razem z kampanią „Twoje TAK ma znacznie” we współpracy z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W ramach akcji planowane jest zwiększenie liczby honorowych dawców krwi o 2 000 każdego roku, co oznacza, że do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynie dodatkowe 1 000 litrów krwi rocznie.