Podstrona: Delegacja Politechniki Rzeszowskiej z rewizytą w Wielkiej Brytanii / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Delegacja Politechniki Rzeszowskiej z rewizytą w Wielkiej Brytanii

2018-11-26
Delegacja Politechniki Rzeszowskiej z rewizytą w Wielkiej Brytanii

W dniach 21-22 listopada 2018 r. delegacja Politechniki Rzeszowskiej, której przewodniczył prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz odwiedziła dwa uniwersytety w Wielkiej Brytanii - Surrey University w Guildford i University Degrees in the Football and Sports Industry (UCFB), której główna siedziba mieści się na stadionie Wembley w Londynie.

Wyjazd miał na celu kontynuowanie rozmów podjętych na naszej Uczelni w czasie wizyty brytyjskiej delegacji, która miała miejsce 2 lutego 2018 r. (informacja o tym spotkaniu znajduje się na stronie: https://w.prz.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/delegacja-z-wielkiej-brytanii-na-politechnice-rzeszowskiej-682.html ).

W pierwszym dniu wizyty przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej gościli w Surrey University, który w hierarchii uczelni brytyjskich jest lokowany tuż za Uniwersytetami w Oxford i Cambridge. Uczelnia ta czterokrotnie otrzymała Queen’s Anniversary Prize (ostatnio w 2017 roku), a w 2016 roku w rankingu organizowanym przez „The Times and Sunday Times” została wybrana „Uniwersytetem Roku”. W strukturze organizacyjnej posiada trzy duże wydziały: Inżynierii i Nauk Fizycznych (Engineering and Physical Sciences), Sztuki i Nauk Społecznych (Arts and Social Sciences) oraz Nauk o Zdrowiu i Medycynie (Health and Medical Sciences).

W imieniu Surrey University delegację z Politechniki Rzeszowskiej przyjmowali Prorektor ds. Globalnej Strategii i Współpracy prof. Vince Emery, Dziekan Wydziału Inżynierii i Nauk Fizycznych prof. Paul Smith oraz Główny Menedżer ds. Współpracy Zagranicznej Tom Windle.

W czasie spotkania prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz przedstawił ogólną prezentację naszej Uczelni, po czym szczegółowo scharakteryzował, zgodnie z życzeniem gospodarzy spotkania, działalność naukową prowadzoną na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PRz. Po wnikliwej dyskusji prorektor i dziekan z Surrey University wyrazili chęć podjęcia realnej współpracy w kilku obszarach, w szczególności w ramach badań z zakresu sieci telekomunikacyjnych 5G oraz inżynierii materiałowej. Warto podkreślić, że na odwiedzanej Uczelni istnieje główne centrum badań nad satelitami i mobilną komunikacją, w ramach którego funkcjonuje laboratorium 5G Innovation Centre (5GIC), w którym prowadzone są od 2014 r. wspólne prace z King’s College London i University of Dresden nad tworzeniem sieci telekomunikacyjnych 5G. Ponadto uczestnicy spotkania byli zgodni, że innym potencjalnym obszarem współpracy może być działalność naukowa oparta o interdyscyplinarne badania z obszaru nauk inżynierskich i medycznych wpisujące się w poszukiwanie skutecznych sposobów na wykorzystanie nowoczesnych technologii do działań ukierunkowanych na poprawę jakości życia. Podsumowując spotkanie obydwie strony zobowiązały się podpisania umowy o współpracy zgodnie z dokonanymi ustaleniami.

W czwartek 22 listopada delegacja Politechniki Rzeszowskiej odwiedziła University Degrees in the Football and Sports Industry (UCFB) na stadionie Wembley. Uczelnia, która posiada też drugi kampus w Manchesterze, jest znaną w świecie uczelnią sportową, kształcącą studentów z całego świata. Prowadzone tam studia licencjackie i podyplomowe przygotowują wysokiej klasy specjalistów w strategicznych, operacyjnych i handlowych obszarach biznesu piłkarskiego oraz innych branżach sportowych. UCFB oferuje studia w jednym z czterech obszarów sportu: media i marketing, biznes i prawo, organizacja imprez lub trening i psychologia.

W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor Marketingu i Komunikacji UCFB James Mckeown, Dyrektor UCFB ds. Rekrutacji Nick Wilkinson, a także Dyrektor Zarządzający Arcom IT Ltd. Shahid Azeem, który jest równocześnie Prezesem Aldershot Town Football Club Ltd. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali, oprócz prorektora ds. kształcenia dr. hab. inż. Grzegorza Masłowskiego, prof. PRz, pracownicy Centrum Fizjoterapii i Sportu: zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju dr Ewa Polak oraz mgr Przemysław Biskup. W trakcie spotkania prorektor Grzegorz Masłowski przedstawił Politechnikę Rzeszowską, w tym również plany uruchomienia kierunku zarządzanie w sporcie na Wydziale Zarządzania oraz specjalności inżynieria sportowa na kierunku inżynieria medyczna realizowanego na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej. Podkreślił również, iż działania prowadzone aktualnie na Politechnice Rzeszowskiej w obszarze sportu wpisują się w cele strategiczne województwa podkarpackiego w obszarze inteligentnej specjalizacji wiodącej „Jakość życia”, zgodnie z którą powinien być realizowany rozwój innowacji nakierowany na dobro społeczne. Omówiono również możliwości współpracy w zakresie wymiany studentów oraz wspólnych projektów. Podobnie jak w Surrey University przedstawiciele Uczelni na Wembley również wyrazili chęć podpisania umowy o współpracy z Politechniką Rzeszowską.

Należy podkreślić, że utrzymanie i zacieśnianie kontaktów z odwiedzonymi w Wielkiej Brytanii uczelniami jest dla Politechniki Rzeszowskiej szansą na wartościową współpracę w zakresie rozwoju najnowszych technologii oraz stwarzanie coraz lepszych warunków do realizacji różnorodnych pasji i zainteresowań naszych studentów.

Dr Ewa Polak