Podstrona: Dni Otwarte Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Dni Otwarte Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej

2022-04-07 , red.  Urszula Bednarz
Wystąpienie rektora prof. Piotra Koszelnika,

W Dniach Otwartych Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej uczestniczyło blisko 1000 uczniów wraz z nauczycielami. Byli to uczniowie najlepszych szkół średnich z Rzeszowa i okolic. Gościliśmy uczniów z LO Sióstr Prezentek, LO Sióstr Pijarek, I LO, II LO, IV LO, VI LO, VIII LO, IX LO oraz Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, a także młodzież z LO w Brzozowie.

Przebieg wydarzenia

Podczas obu dni zgromadzoną młodzież uroczyście powitali rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz. Władze dziekańskie WMiFS w krótkiej prezentacji przedstawiły kierunki studiów prowadzone na wydziale oraz perspektywy zatrudnienia absolwentów. Inauguracje Dni Otwartych uświetniły występem artystycznym studentki kierunku matematyka Katarzyna Biela i Klaudia Bukała. Młodzież miała okazję uczestniczenia w wykładach i warsztatach, które zostały podzielone na trzy główne panele związane z kierunkami studiów: inżynierią i analizą danychinżynierią w medycynie oraz matematyką. Panele zostały uzupełnione o pokazy z fizyki, a także o zwiedzanie wydziałowych laboratoriów oraz biblioteki. Wykłady, warsztaty i pokazy prowadzili nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia na wymienionych kierunkach, lekarze oraz pracownicy zaprzyjaźnionych dwóch firm medycznych ImplantCast i STRING, jak również studenci kół naukowych: Machine Learning, X-med oraz Foton. Podczas Dni Otwartych aktywny udział wzięli studenci z Wydziałowego Samorządu Studenckiego oraz studenci WMiFS, którzy chętnie opowiadali uczniom o studiach w trakcie zwiedzania wydziału.

Już podczas trwania Dni Otwartych otrzymywaliśmy bardzo pozytywne uwagi od uczestników. Uczniom i nauczycielom bardzo podobała się zarówno tematyka wykładów, jak i formuła wydarzenia, dzięki której uczniowie uczestniczyli w wielu różnorodnych aktywnościach i mogli je dopasować do swoich zainteresowań. Pomysłodawcą i inicjatorem Dni Otwartych WMiFS był dr inż. Grzegorz Sroka z Zakładu Topologii i Algebry, ale w ich organizację włączyli się pracownicy wydziału. Podczas wielu intensywnych i długotrwałych prac zespołu złożonego z pracowników WMiFS została opracowana autorska i innowacyjna formuła Dni Otwartych w postaci paneli tematycznych związanych z kierunkami studiów, warsztatów ze studentami kół naukowych, pokazów z fizyki oraz zwiedzania laboratoriów i uczelni.

Udział tak dużej liczby uczniów ze szkół średnich, ogromne zainteresowanie z ich strony wszystkimi panelami i dodatkowo liczne zapytania ze strony nauczycieli i uczniów o kolejne takie wydarzenia organizowane przez nasz wydział pozwala uznać Dni Otwarte za bardzo udaną inicjatywę. Jednocześnie mamy nadzieję, że z wieloma uczniami spotkamy się na uczelni już jako studentami Politechniki Rzeszowskiej.

Wszystkim pracownikom i studentom WMiFS, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie Dni Otwartych bardzo dziękujemy za ich trud i zaangażowanie!