Podstrona: Dr inż. Bogusław Dołęga, prof. PRz nagrodzony przez ministra / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Dr inż. Bogusław Dołęga, prof. PRz nagrodzony przez ministra

2020-10-16 , red.  Anna Worosz
Dr inż. Bogusław Dołęga, prof. PRz nagrodzony przez ministra

Dr inż. Bogusław Dołęga, prof. PRz otrzymał od ministra nauki i szkolnictwa wyższego nagrodę II stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej. Dyplom został wręczony podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego przez rektora prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika.

Dr inż. Bogusław Dołęga, prof. PRz jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Rzeszowskiej. Stopień naukowy doktora uzyskał na tym samym wydziale, na podstawie pracy doktorskiej pt. Metodyka wykrywania uszkodzeń układów mechanicznych samolotów w trakcie eksploatacji. Na Politechnice Rzeszowskiej pracuje od 1984 r. Działalność naukową i dydaktyczną łączy z obszarem lotniczych systemów sterowania i nawigacji jako systemów tolerujących uszkodzenia. Uczestniczył w wielu krajowych i zagranicznych projektach badawczych. Jest twórcą oprogramowania wdrożonego przy współpracy z firmą ATM pierwszego cyfrowego autopilota do samolotów GA, systemu sterowania pośredniego samolotem, układów sterowania i nawigacji do bezzałogowych platform latających i wielu innych systemów awioniki. Jest autorem lub współautorem licznych publikacji i doniesień naukowych, w tym pięciu monografii naukowych, 32 artykułów w czasopismach naukowych, 47 wystąpień na konferencjach głównie zagranicznych. Jest współtwórcą jednego patentu i dwóch będących w toku zgłoszeń patentowych. Współpracuje jako recenzent z wieloma specjalistycznymi czasopismami naukowymi, m.in. od 2013 r. bierze udział w pracach w Technical Committee (TC) on „Guidance, Navigation and Control” Council of European Aerospace Societies (CEAS). Jest ekspertem NCBiR. Działalność popularyzującą awiację realizuje, pełniąc funkcje sekretarza (1996–2006), a od 2006 r. do chwili obecnej skarbnika krajowego Stowarzyszenia Twórców Aeronautyki i jej Rozwoju.

Dr inż. Bogusław Dołęga, prof. PRz uczestniczył w pracach nad uruchomieniem kierunku lotnictwo i kosmonautyka, w szczególności studiów inżynierskich zgodnych z wymaganiami JAR-66 w świetle międzynarodowych wymagań JAA. W latach 2013–2019 był członkiem zespołu ministra nauki i szkolnictwa wyższego ds. stypendiów ministra dla studentów i doktorantów za wybitne osiągnięcia naukowe, a od 2019 r. zespołu doradczego do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców. W latach 2006–2009 pełnił funkcję przewodniczącego Forum Kurii Doktorów Wyższych Uczelni Technicznych, a w latach 2010–2013 pracował jako członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w jej komisji ds. uprawnień akademickich. Od 2019 r. jest członkiem Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego XII kadencji. Był prelegentem konferencji organizowanych w ramach przygotowań do Narodowego Kongresu Nauki oraz podczas samego kongresu. Wielokrotnie był członkiem Senatu PRz i Rady Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Od 2019 r. jest członkiem pierwszej Rady Uczelni na Politechnice Rzeszowskiej.

Działania społeczne dr. inż. Bogusława Dołęgi, prof. PRz obejmują przewodzenie Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” w latach 2014–2018, w której obecnie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego. Na Politechnice Rzeszowskiej pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w latach 2002–2004 oraz od 2016 r. do chwili obecnej.