Podstrona: [FOTO] Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Rzeszowie odwiedziły Politechnikę Rzeszowską / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-10-10

Zerówkowicze z Szkoły Podstawowej nr 24 w Rzeszowie odwiedziły Politechnikę Rzeszowską. Zwiedziły kampus naszej uczelni i dowiedziały się, na czym polega praca naukowca - nauczyciela akademickiego.

Dzieci po uczelni oprowadziła dr hab. Izabela Oleksiewicz, kierownik Zakładu Nauki o Bezpieczeństwie (Wydział Zarządzania), mama jednej z zerówkowiczów. Dzieci miały okazję zapoznania z zasobami bibliotecznych PRz oraz skorzystania z urządzeń takich jak: komputery, laptopy skanery czy kabiny z możliwością odsłuchu fonozasobów. Wszystko to było możliwe dzięki Pani Dyrektor Biblioteki dr Monice Zub i jej pracownikom.

Ponadto, uczniowie poznali historię naszej Uczelni. Kolejnym punktem było spotkanie z J.M. Rektorem, prof. dr hab. inż. Tadeuszem Markowskim, gdzie wykonano wspólne zdjęcie pamiątkowe.

Następnie dzieci obejrzały z bliska model samolotu Iryda, który posłużył do wyjaśnienia sekretów budowy samolotów i wytłumaczenia zjawiska lotu. Dzieci miały również okazję obejrzenia symulatora lotów dzięki dr inż. Andrzejowi Majce pracownikowi Katedry Samolotów i Silników Lotniczych (Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa), który jako tato jednego z uczniów przybliżył im tajniki lotnictwa. .

Dr hab. Izabela Oleksiewicz opowiedziała dzieciom o uczelnianych tradycjach i  przybliżyła postać Ignacego Łukasiewicza. Wykonano również wspólne pamiątkowe zdjęcie na schodach prowadzących do budynku rektoratu. Na koniec wycieczki uczniowie uczestniczyli w wykładzie z fizyki opracowanym przez dr inż. Tadeusza Jasińskiego pt. „Fizyka dla Smyka”, a w międzyczasie zerówkowicze mieli możliwość obejrzenia pomniku Ignacego Łukasiewicza i ścianki wspinaczkowej.

Wycieczka była doskonałym sposobem na poznanie Politechniki Rzeszowskiej. Być może w przyszłości, ktoś z jej uczestników zostanie studentem naszej uczelni.