Podstrona: EUROAVIA na Air Cargo Challenge 2019 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

EUROAVIA na Air Cargo Challenge 2019

2019-08-26
Mat. Euroavia

Studenckie Koło Naukowe EUROAVIA wzięło udział w 7. edycji zawodów Air Cargo Challenge, które zorganizowano w Stuttgarcie pod hasłem „Design, Build and Fly”. Polska reprezentacja zakończyła zawody z 1 lokatą za prezentację techniczną i na 9 miejscu w klasyfikacji generalnej.

W ramach zawodów studenci z całej Europy zaprezentowali zaprojektowane i zbudowane przez siebie modele samolotów. Poziom tegorocznej edycji był niezwykle wysoki, a rywalizacja o poszczególne lokaty toczyła się do ostatnich lotów.

Po raz kolejny zespół EUROAVII zdobył bezcenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje na kolejnych zawodach. Drużyna, jako jedna z nielicznych, wykonała loty we wszystkich 5 kolejkach, jakie organizatorom udało się rozegrać. Niezwykle istotna była również powtarzalność w przypadku lotów. W każdej kolejce stopniowo dokładano coraz cięższy ładunek, poszukując tym samym granic możliwości modelu. Czas załadowania payloadu i samego przelotu z każdą kolejką był sukcesywnie poprawiany. Podczas najlepszego z nich model studentów Politechniki Rzeszowskiej wykonał lot w 86 sekundy przy masie startowej 11,5 kg. Czas załadowanie payloadu wyniósł zaledwie 7,5 sekundy.

Reasumując, wśród 30 drużyn EUROAVIA zajęła:
- 1. wynik za prezentację techniczną,
- 2. pozycję za najszybciej załadowany payload,
- 5. wynik za wykonaną dokumentację techniczną modelu,
- 7. pozycję za największy podniesiony ładunek,
- 9. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Drużyna EUROAVII zebrała również wiele pochwał od sędziów za dokładność wykonania modelu oraz zastosowane w nim nowoczesne technologie wytwarzania. Miejsce w pierwszej dziesiątce przy wysokim poziomie zawodów jest znakomitym wynikiem i stanowić będzie dla studentów ogromną motywację do dalszego ulepszania konstrukcji samolotów oraz wymyślania nowych rozwiązań.