Podstrona: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym PRz / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-06-12
kategoria: Nauka
Fot. A. Łączek

Na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „COP potencjałem rozwoju oraz innowacji w konstrukcjach i technologiach specjalnego przeznaczenia”.

Konferencja została zorganizowana jako kolejny etap współpracy podjętej przez pięć polskich uczelni w ramach Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność. Głównym celem konferencji było przedstawienie oferty i możliwości badawczych dla przemysłu zbrojeniowego a także wymiana doświadczeń, poglądów oraz wiedzy pracowników uczelni i przedsiębiorstw dla potrzeb zacieśniania współpracy z polskimi przedsiębiorstwami przemysłu obronnego.

Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień z zakresu: technologii specjalnych (w tym: spawalnictwa, odlewnictwa, przeróbki plastycznej, obróbki mechanicznej i montażu), nowoczesnych narzędzi i badań, innowacyjnych technik i metod wytwarzania oraz jakości i organizacji produkcji

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał dr hab. inż. Aleksander Mazurkow, prof. PRz, dziekan Wydziału Mechaniczno – Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Owocnych obrad uczestnikom konferencji życzył prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej. Mariusz Zabielski, prezes Siemens Industry Software przekazał na ręce rektora uczelni licencję na oprogramowanie komputerowe dla Politechniki Rzeszowskiej.

W trakcie konferencji przedstawiono wyniki różnorodnych badań naukowych, które mogą mieć szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykłady przeplatane były prezentacjami firm partnerskich (Huta Stalowa Wola, Autosan, Lenso, ZWICK/ROELL Polska) ściśle współpracujących ze środowiskiem naukowym we wdrażaniu innowacyjnych technologii wytwarzania. Wiele zagadnień prezentowanych  było w sekcji posterowej.

W ramach konferencji uczestnicy zwiedzili Ośrodek Badań Dynamicznych Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Stalowej Woli. Jechali również  zabytkowym autobusem  tzw. "ogórkiem".