Podstrona: II Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

II Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych

2024-06-20 , red.  Sławomir Wolski
II Politechniczny Turniej Szachowy Szkół Ponadpodstawowych,

6 czerwca 2024 r. odbyła się kolejna, II już edycja Politechnicznego Turnieju Szachowego Szkół Ponadpodstawowych, w którym wzięło udział dziewięć drużyn reprezentujących szkoły z Podkarpacia. Organizatorem turnieju był Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej IT i Szachy, Fundacji Medyk dla Zdrowia i Stowarzyszenia Podkarpacki Klaster Zdrowia i Profilaktyki.

Początki turnieju i jego pomysł są związane z Kongresem Edukacyjnym IT i Szachy , którego pomysłodawcą był Maciej Karasiński. Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.

Zacięte rozgrywki prowadził międzynarodowy sędzia szachowy Marian Bysiewicz wraz z  Iwoną Flisiak, która również jest sędzią szachowym i jednocześnie wizytatorem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Medaliści

Medalistami w rozgrywkach drużynowych zostały szkoły:

• I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,
  • II miejsce – Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Rzeszowie,
  • III miejsce – Zespół Szkół Licealnych w Leżajsku.

Kolejne miejsca przypadły w udziale:

• IV miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu,
  • V miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,
  • VI miejsce – Liceum Ogólnokształcące w Dubiecku,
  • VII miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie,
  • VIII miejsce - XII Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,
  • IX miejsce – I Liceum ogólnokształcące w Rzeszowie (druga drużyna).

Wyniki na szachownicach

Najlepsze wyniki na szachownicach uzyskali:

• szachownica nr 1: Karol Rzeszuto z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Piotr Buba z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Olivier Ruciński z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie,
  • szachownica nr 2: Radosław Kuras z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Przemysław Różański z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Miłosz Mazurkiewicz z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku,
  • szachownica nr 3: Maja Bauer z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Mateusz Różycki z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Gabriel Kasprzyk z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Rzeszowie,
  • szachownica nr 4: Marika Bauer z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Maja Mazurek z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Rzeszowie, Aleksandra Siwak z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Medale i nagrody ufundował gospodarz turnieju rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, a puchary zostały przekazane przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla.

Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali również wykładu inauguracyjnego „W krainie szyfrów, czyli krótka historia kryptologii”, który wygłosiła prodziekan ds. kształcenia dr Małgorzata Wołowiec-Musiał.

Wyrażamy nadzieję, że kolejna edycja Politechnicznego Turnieju Szachowego Szkół Ponadpodstawowych i towarzyszące mu wydarzenia będą przyciągać na Politechnikę Rzeszowską coraz więcej młodych miłośników gry w szachy oraz pasjonatów nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych.