Podstrona: III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju" / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-04-12

Stan bezpieczeństwa energetycznego Polski i jego rozwój to tematy konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”, którą 16-17 kwietnia organizuje Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”.

Konferencja dotycząca różnych aspektów polityki energetycznej odbędzie się już po raz trzeci. W obecnej edycji weźmie udział prawie 100 prelegentów z całej Polski. Będą wśród nich przedstawiciele największych polskich firm energetycznych.

- W czasie obrad reprezentanci najważniejszych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce omówią bieżący stan polskiej gospodarki oraz perspektywy, które przed nią stoją. Ich opinie oraz poglądy stanowić będą fundament do dalszych prac nad rozwojem polskiego sektora energetycznego oraz wzmacnianiem bezpieczeństwa narodowego kraju – mówi dr hab. inż. Stanisław Gędek, prof. PRz, dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Organizatorzy konferencji podkreślają, że w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się środowisku międzynarodowym, zapewnienie państwom niezależności w kwestii bezpieczeństwa energetycznego jest jednym z najważniejszych wyzwań stawianych przed rządzącymi krajami.

- Bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe ma olbrzymi wpływ na stabilność i politykę państw. Poruszenie w debacie naukowo-eksperckiej kwestii związanych z ropą naftową, gazem ziemnym, elektroenergetyką czy źródłami dostaw surowców ułatwi zdefiniowanie priorytetów dla polskiego sektora energetycznegomówi dr Mariusz Ruszel z Politechniki Rzeszowskiej, organizator konferencji.

Wśród blisko 100 prelegentów, którzy potwierdzili swój udział w konferencji obecni będą m. in.: Piotr Naimski – Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Maciej Woźniak - wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. handlowych, Tomasz Stępień - Prezes GAZ-SYSTEM, Igor Wasilewski - Prezes PERN, Prof. Piotr D. Moncarz – Stanford University (USA), Maciej Kołaczkowski - World Economic Forum (Szwajcaria), Daniel Ozon – Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Elżbieta Mucha – Prezes Zarządu GC Energy sp. z o. o., Piotr Zawistowski – Prezes Towarowej Giełdy Energii, Marian Żołyniak - Prezes Polskiej Spółki Gazowniczej, Paweł Turowski – Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Pikus – Ministerstwo Energii, Marzena Koczut - Prezes Lotos Lab (* tbc), Piotr Tutak - Prezes EuroPolGaz, Włodzimierz Hrymniak - Polski Fundusz Rozwoju, Artur Michalski – Zastępca Prezesa NFOŚiGW, Prof. dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski – Doradca Ministra Spraw Zagranicznych, Olgierd Dziekoński – Doradca Prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik – Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza, Tomasz Bendlewski – Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwo, Asseco Poland, Piotr Kuś – GAZ-SYSTEM, Aleksander Zawisza – GAZ-SYSTEM, Marek Ustrobiński ­- Wiceprezydent Rzeszowa.

W czasie konferencji rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski wręczy nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za projekt dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego do Polski.

W czasie paneli tematycznych będą poruszane tematy dotyczące: strategicznych surowców energetycznych; elektromobilności; geopolityce dostaw gazu ziemnego; wodoru jako paliwa przyszłości; przemysłu 4.0 w sektorze energii; bezpieczeństwa energetycznego; odnawialnych źródeł energii; efektywności energetycznej

Sponsorami głównymi są: PGNiG, GC Energy, Jastrzębska Spółka Węglowa. Partnerami: PERN, LOTOS, Towarowa Giełda Energii. Sponsorzy wspierający: GAZ-SYSTEM, Geotermia Mazowiecka, Asseco Poland, Fakro, Polska Spółka Gazownictwa, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Rzeszowie, Elektromontaż Rzeszów.

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza to pozarządowy ośrodek naukowo-badawczy założony w 2015 roku, którego najważniejszą misją jest wspieranie i upowszechnianie działań związanych z budową społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwój działalności upowszechniającej naukę i wiedzę o polityce energetycznej.

Linki do transmisji internetowych:

Transmisje z paneli w dniu 16.04.2018

Aula V1