Podstrona: III Podkarpacka Konferencja Młodych Naukowców / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

III Podkarpacka Konferencja Młodych Naukowców

2017-10-19
kategoria: Nauka, Wydarzenia
III Podkarpacka Konferencja Młodych Naukowców

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się (12-14X) III Podkarpacka Konferencja Młodych Naukowców. Wydarzenie zorganizowali wspólnie Samorząd Studencki i Samorząd Doktorantów Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- III Podkarpacka Konferencja Młodych Naukowców to przede wszystkim wymiana myśli, integracja, budowanie zespołów interdyscyplinarnych z różnych ośrodkówwyjaśnia prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej. – Konferencja z roku na rok buduje swoją renomę. Wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń naukowych Podkarpaciadodaje rektor Budzik.

W konferencji  wzięli udział prelegenci z Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Opolskiego, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Chcemy dać młodym naukowcom możliwość poszerzenia ich naukowych zainteresowań - tłumaczy Maria Tychanicz, przewodnicząca Samorządu Doktorantów PRz. – Taka  konferencja pomaga również  w przezwyciężeniu stresu przed wystąpieniami publicznymi. To świetny start przed udziałem w konferencjach o szerszym zasięgu - dodaje Anna Prokop doktorantka na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska  i Architektury PRz.

Tematyka konferencji obejmowała dziedziny nauk technicznych: budowę i eksploatację maszyn, chemię, inżynierię medyczną, biologię, biotechnologię, elektrotechnikę i informatykę, nauki matematyczne i fizyczne, architekturę, budownictwo, inżynierię i ochronę środowiska, technologię żywności, rolnictwo oraz zarządzanie i marketing.

- O byciu naukowcem decydują indywidualne kwestie. Należy być pewnym siebie, wiedzieć do czego się dąży i co chcemy osiągnąć - tłumaczy Adrian Arendowski, student II roku studiów doktoranckich technologii chemicznej PRz, który na co dzień pracuję nad nową metodą do wczesnego wykrywania nowotworu nerki.

Konferencja została zorganizowana przy wsparciu przedstawicieli z przemysłu i firm zewnętrznych: Eurotech Sp. z o.o., Promost Consulting, FOTOACC group oraz CinematicVR.

Patronat Honorowy nad konferencją objęli: Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Starosta Powiatu Rzeszowskiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa. Spośród organizacji akademickich patronat nad Konferencją objęli: Forum Uczelni Technicznych, Porozumienie Doktorantów Uczelni Technicznych oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.