Podstrona: Jubileusz 75-lecia urodzin Profesora Henryka Galiny / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Jubileusz 75-lecia urodzin Profesora Henryka Galiny

2021-11-25 , red.  Dorota Antos, Beata Mossety-Leszczak
Prof. Henryk Galina,

17 listopada 2021 r. na zaproszenie członków Kolegium Dziekańskiego i pracowników Katedry Technologii i Materiałoznawstwa Chemicznego Wydział Chemiczny gościł prof. dr. hab. inż. Henryka Galinę. Spotkanie było okazją do świętowania jubileuszu 75-lecia urodzin Profesora, który wygłosił wykład okolicznościowy pt. „Polimery syntetyczne są tylko o 40 lat starsze ode mnie”.

Opis wydarzenia

Prof. dr hab. inż. Henryk Galina był wieloletnim pracownikiem Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Wniósł wielki wkład w stworzenie i ukształtowanie Katedry Technologii i Materiałoznawstwa Chemicznego. Odegrał bardzo ważną rolę w rozwoju Wydziału Chemicznego, którego był dziekanem przez cztery kadencje. Pełnił także funkcję prorektora ds. nauczania Politechniki Rzeszowskiej w latach 1991-1993.

Jubilat jest autorytetem w środowisku chemików „polimerowców”, uznanym w kraju i za granicą. Jest specjalistą w zakresie szeroko pojętej inżynierii materiałowej i fizykochemii polimerów, w tym chemii i technologii wytwarzania i modyfikacji różnego rodzaju żywic polimerowych. Interesuje się także zagadnieniami dotyczącymi termodynamiki roztworów i mieszanin polimerów oraz inżynierią reakcji polimeryzacji.

Wizyta prof. Henryka Galiny była okazją do rozmów i wspomnień oraz omówienia bieżących problemów związanych z wytwarzaniem i recyklingiem tworzyw sztucznych. Wystąpienie Profesora dotyczące historii materiałów polimerowych spotkało się dużym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi za spotkanie i życzymy realizacji kolejnych planów, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i przede wszystkim dużo zdrowia.