Podstrona: Kolejny samolot dla studentów pilotażu Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Kolejny samolot dla studentów pilotażu Politechniki Rzeszowskiej

2018-08-07
Kolejny samolot dla studentów pilotażu Politechniki Rzeszowskiej

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej kupi nowy samolot do kształcenia studentów pilotażu. Jego zakup będzie sfinansowany z dotacji na unowocześnienie bazy dydaktyczno-naukowej OKL, którą przekazał marszałek województwa podkarpackiego.

Marszałek województwa przekazał Ośrodkowi Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej dotację w wysokości 350 tysięcy złotych. Władze OKL planują za te pieniądze kupno samolotu do szkolenia zawodowego pilotów „Piper” PA – 28 Arrow. Byłby to trzeci samolot tego typu we flocie OKL-u.

„Piper” PA – 28 Arrow to samolot 4 - miejscowy z chowanym podwoziem oraz zmiennym skokiem  śmigła. Chcemy, aby wyposażenie samolotu było nowoczesne. W chwili obecnej trudno jest znaleźć na rynku tego typu samolot za taką cenę. Oferowane są wyeksploatowane ponad 40-letnie egzemplarze. Na pewno pieniędzy na zakup samolotu z dotacji marszałka nie wystarczy, dlatego rektor Politechniki Rzeszowskiej podjął decyzję o dofinansowaniu zakupu ze środków własnych – mówi Mieczysław Górak, dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

W OKL kształci się obecnie 112 studentów pilotażu. Większość z nich po zakończeniu kształcenia od razu znajduje pracę w liniach lotniczych.

„Piper” PA – 28 Arrow do drugi samolot, który w ostatnich latach będzie kupiony z dotacji samorządu województwa podkarpackiego. Rok temu marszałek województwa przekazał na wsparcie OKL także 350 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom OKL kupił za 300 tys. zł samolot „Tampico” TB-9, pozostała kwota z dotacji została przeznaczona na wyposażenie nawigacyjne do symulatorów lotów.

Flota samolotowa OKL-u składa się z: siedmiu samolotów "Tampico" TB - 9,  dwóch „Piper” PA – 28 Arrow, trzech „Piper” PA – 34 Seneca V, pięciu samolotów „Liberty” XL-2 oraz jednego ZLIN – 242L.