Podstrona: Koncert wiosenny SZPiT „Połoniny” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Koncert wiosenny SZPiT „Połoniny”

2022-05-05 , red.  Marcin Zych
kategoria: Kultura
Koncert wiosenny Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”,

Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” rozpoczął sezon koncertem wiosennym z okazji 200. rocznicy urodzin patrona naszej uczelni Ignacego Łukasiewicza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Podczas barwnego koncertu „Połoniny” zaprezentowały najpiękniejsze polskie tańce. Licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć nie tylko poloneza i krakowiaka czy zabawną polkę warszawską, lecz także dynamiczne tańce ludowe przeworskie i rzeszowskie oraz tańce Lachów Sądeckich i  Krakowiaków Wschodnich.

Koncert  został zorganizowany w ramach obchodów „Roku Ignacego Łukasiewicza”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele naszej uczelni: rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, kanclerz mgr inż. Andrzej Sowa.

O „Połoninach”

Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” to reprezentacyjny zespół artystyczny Politechniki Rzeszowskiej i miasta Rzeszowa.  W swoim repertuarze zespół reprezentuje głównie folklor rzeszowski, polskie tańce narodowe oraz tańce i przyśpiewki regionów południowej i wschodniej Polski. Do chwili obecnej „Połoniny” dały około 2000 koncertów w kraju i za granicą, spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności i wieloma pochlebnymi recenzjami prasowymi. Jest to wynikiem wysokiego poziomu artystycznego wykonawców, połączonego z temperamentem i żywiołowością polskich tańców i pieśni.