Podstrona: Konferencja naukowa „Władzy raz zdobytej..." Początki systemu komunistycznego w Polsce 1944-1947 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-10-23
Konferencja naukowa „Władzy raz zdobytej...

W dniach 23-25 października w Politechnice Rzeszowskiej odbywa się konferencja naukowa  „Władzy raz zdobytej...” Początki systemu komunistycznego w Polsce 1944-1947. Organizatorem wydarzenia jest Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Rzeszowie i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.

Konferencję otworzył prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej, który przywitał wszystkich uczestników i prelegentów.

- Staramy się elementy historyczne związane z naszą tożsamością i dziejami najnowszymi przedstawiać studentom albo proponować tego rodzaju spotkania naukowe. To nie pierwsza tego typu inicjatywa z naszym udziałem. W imieniu Rektora, prof. Tadeusza Markowskiego, chciałbym życzyć owocnych obrad - aby te trzy dni upłynęły w merytorycznej dyskusji a pozostałości po tym spotkaniu były cennym doświadczeniem – powiedział prof. Grzegorz Ostasz.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście, m.in.: Jan Sołka, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, Bogusław Buda, Przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”; Beata Michałuszko, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie oraz płk. Mariusz Stopa, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.

W 2019 r. mija 75. rocznica jednej z najważniejszych cezur czasowych w polskiej historii najnowszej – roku 1944. Przypadająca rocznica jest okazją do podsumowania dotychczasowych badań nad początkiem ustroju komunistycznego w Polsce. Skłania do podjęcia próby sformułowania na nowo pytań badawczych, jak też zdefiniowania mechanizmów obserwowanych wówczas procesów społeczno-politycznych.

Dr Dariusz Iwaneczko, Dyrektor IPN Oddział Rzeszów, dodał że zainteresowanie konferencją było bardzo duże. Organizacja konferencji i liczba prelegentów, którzy zgłosili się do dyskusji dowodzi, że można jeszcze coś powiedzieć i napisać na temat instalacji władzy komunistycznej w Polsce.