Podstrona: Konkurs o nagrodę im. Artura Rojszczaka dla młodych doktorantów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Konkurs o nagrodę im. Artura Rojszczaka dla młodych doktorantów

2019-01-17
kategoria: Nauka
Konkurs o nagrodę im. Artura Rojszczaka dla młodych doktorantów

Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej po raz czternasty ogłasza konkurs o nagrodę im. Artura Rojszczaka, tragicznie zmarłego filozofa, jednego z założycieli klubu. Nagroda to 5000 zł netto, jest przyznawana corocznie młodym doktorom (do 5 lat po otrzymaniu doktoratu), którzy poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi wyróżniają się humanistyczną postawą i umiejętnością przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych.

Laureat musi być uczonym prowadzącym rzetelną działalność naukową (w dowolnej dziedzinie), dydaktyczną i społeczną, umiejącym przekraczać granice swojej specjalizacji.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać członkowie Klubu Stypendystów FNP, na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe.

Termin składania wniosków upływa z dniem 31 stycznia.

Regulamin Nagrody, formularz zgłoszeniowy oraz informacje o członkach Klubu, z którymi można się kontaktować w sprawie zgłaszania kandydatów są dostępne na pod poniższym linkiem:

Artur Rojszczak (1968 - 2001) był polskim filozofem analitycznym i historykiem filozofii, znawcą pism i tradycji Franza Brentany. Obronił doktorat pod kierownictwem Jana Woleńskiego w 1997 roku. Pracował kolejno na Uniwersytecie Jagiellońskim, Salzburgskim (1994) i na State University of New York. Dzięki stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prowadził także badania na Uniwersytecie Buffalo (1998-99). W 1999 roku był jednym z organizatorów 11 Międzynarodowego Kongresu Logiki, Metodologii i Filozofii Nauki (11th International Congress of Logic Methodology and Philosophy of Science) w Krakowie, wydał również akta tego kongresu. 27 września 2001 roku Artur Rojszczak został zamordowany w swoim krakowskim mieszkaniu.