Podstrona: Latający Uniwersytet Drogowy / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Latający Uniwersytet Drogowy

2020-12-17 , red.  Marta Jagiełowicz
Latający Uniwersytet Drogowy

Latający Uniwersytet Drogowy powstał z inicjatywy pracowników Politechniki Lubelskiej, Politechniki Białostockiej i Orlen Asfalt. W trzeciej edycji do tego projektu dołączyli pracownicy i studenci Politechniki Gdańskiej i Politechniki Rzeszowskiej. Ma być kuźnią inżynierów drogowców, świetnie przygotowanych do zawodu zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym.

Latający Uniwersytet Drogowy ma na celu wymianę wiedzy i integrację studentów specjalności drogowej wspomnianych uczelni. Skupia się na działaniach edukacyjnych i badawczych w celu podniesienia standardów kształcenia i zdobycia specjalistycznej wiedzy z zakresu drogownictwa. Poszczególne uczelnie realizują ciekawe tematy, które mogą być interesujące dla szerszego grona drogowców, a spotkania organizowane w ramach tej inicjatywy umożliwiają wymianę informacji, doświadczenia na temat nowinek technologicznych z tego zakresu. Podczas zajęć studenci wraz z opiekunami przedstawiają określony temat badawczy, a następnie pracują w grupach w ramach warsztatów poszerzających omawiane zagadnienie. Jak podkreśla prof. Tomasz Siwowski, kierownik Katedry Dróg i Mostów Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury: „Od dłuższego czasu realizujemy różne formy kształcenia zawodowego, skierowane głównie do naszych studentów, aby poszerzyć i uatrakcyjnić nasze standardowe kształcenie politechniczne. Chcemy w ten sposób zachęcić do studiowania na naszym Wydziale jak największą liczbę młodych ludzi, pragnących kształcić się w obszarze szeroko pojętej infrastruktury transportu. Mamy również świadomość, że aby dobrze przygotować współczesnego inżyniera, obowiązujący program studiów musimy uzupełniać innymi formami kształcenia. Z tą myślą powstał LUD i dlatego w nim uczestniczymy jako Politechnika Rzeszowska”.

Kolejna edycja Latającego Uniwersytetu Drogowego odbędzie się 17–18 grudnia br. W warsztatach prowadzonych zdalnie weźmie udział 60 studentów z czterech uczelni, w tym 15 z Politechniki Rzeszowskiej. Podczas zajęć studenci poznają najnowsze metody badań asfaltów i mieszanek mineralno-asfaltowych, parametrów techniczno-eksploatacyjnych nawierzchni drogowych.

Organizatorem zajęć prowadzonych przez Politechnikę Rzeszowską jest dr inż. Lesław Bichajło, kierownik Laboratorium Technologii i Inżynierii Drogowej Katedry Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej. W ramach warsztatów „Równość podłużna i poprzeczna nawierzchni ulepszonych – metoda profilograficzna” omówi ocenę równości nawierzchni ulepszonych metodą profilograficzną z użyciem wielopunktowego profilografu laserowego oraz poprowadzi warsztat tematyczny obejmujący obliczenia i wyznaczenie klasy równości podłużnej i poprzecznej nawierzchni. Dr inż. Lesław Bichajło zaprezentuje również metodykę pomiaru, podstawowe parametry opisujące równość nawierzchni, sytuacje szczególne (przejazd przez tory, studzienki itp.), wpływ równości na trwałość nawierzchni. Omawiając profilograf laserowy, zaprezentuje zestaw pomiarowy, zasady działania, kalibracji i pomiaru w czasie jazdy. Przedstawi pomiar równości na wybranym odcinku - transmisję lub nagranie z pomiaru i prezentację wyników. Dokona także interpretacji wyników pomiaru równości według zasad diagnostyki stanu nawierzchni oraz warunków technicznych dla dróg publicznych.

Program III Studenckich Warsztatów Drogowych można znaleźć na stronie: https://wbisia.prz.edu.pl/aktualnosci/latajacy-uniwersytet-drogowy---iii-studenckie-warsztaty-drogowe-297.html

„Na naszych absolwentów – inżynierów dróg, mostów i kolei czekają już place budów wielkich inwestycji infrastrukturalnych, kolejowych i drogowych realizowanych w Polsce Wschodniej. W ciągu następnych 7–10 lat region ten będzie największym placem budowy w kraju, a także jednym z większych w Europie. Już teraz działają tu wielkie korporacje budowlane niemal z całej Europy, szykują się Chińczycy i Turcy. Nasi absolwenci muszą być zatem bardzo dobrze przygotowani, aby trafić na ten wymagający rynek. Dlatego też staramy się poszerzyć i uzupełnić naszą ofertę kształcenia” – dodaje prof. T. Siwowski.