Podstrona: Legendary Rover wystartuje na European Rover Challenge w Jasionce / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Legendary Rover wystartuje na European Rover Challenge w Jasionce

2016-09-05 , red.  Artur Polakiewicz
Legendary Rover wystartuje na European Rover Challenge w Jasionce

W najbliższy weekend drużyna Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej wystartuje w Europejskich Zawodach Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge – ERC), które odbędą się w podrzeszowskiej Jasionce.

źródło: youtube.com/European Rover Challenge

European Rover Challenge (ERC) to robotyczno- kosmiczne wydarzenie m.in. dla przedstawicieli świata nauki, biznesu i sektora new-tech. To zawody robotów marsjańskich, w których młodzi inżynierowie rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na Marsie. ERC to europejski odpowiednik amerykańskich University Rover Challenge (URC), w których studenci Politechniki Rzeszowskiej, jak dotąd trzykrotnie stanęli na podium: w 2014 r. zajęli III miejsce, natomiast w 2015 i 2016 r. – I miejsce.

Więcej na ten temat można przeczytać m.in. na stronach:

W ubiegłym roku rzeszowska drużyna była gościem ERC. W podkieleckim Podzamczu studenci zaprezentowali najlepszego na świecie łazika marsjańskiego m.in. Harrisonowi Schmidttowi – astronaucie NASA. Gościliśmy na europejskich zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge. Jako zwycięzcy tegorocznej amerykańskiej edycji konkursu, wzbudzaliśmy duże zainteresowanie wśród uczestników i nie tylko – nasz pojazd podziwiał również gość specjalny, astronauta Harrison Schmitt – pisali na facebook.com/ legendaryrover we wrześniu 2015 r.

W bieżącym roku rzeszowscy konstruktorzy Legendary IV otrzymali dofinansowanie w ramach konkursu Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego pn. Najlepsi z najlepszych! (Projekt jest kontynuacją programu „Generacja Przyszłości”, a studenci mogą przeznaczyć dofinansowanie m.in. na pokrycie kosztów podróży, zakup materiałów czy aparatury niezbędnej do przygotowania projektów.)

W programie tegorocznej edycji ERC, oprócz zawodów łazików marsjańskich, odbędą się również pokazy naukowo-technologiczne, debata Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), warsztaty Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO oraz Europejski Kongres Robotyczny poświęcony strategii polskiego sektora kosmicznego i robotyce.

Szczegółowy program – na stronie: http://roverchallenge.eu/program/

KH