Podstrona: List intencyjny w sprawie ustanowienia roku 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

List intencyjny w sprawie ustanowienia roku 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”

2021-10-07 , red.  Marta Jagiełowicz, fot. Beata Motyka
Od lewej: K. Fijołek, W. Ortyl, prof. P. Koszelnik.

Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia działań zmierzających do ustanowienia roku 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”. Data podpisania listu nie została wybrana przypadkowo, ponieważ to właśnie 6 października 1841 r. Ignacy Łukasiewicz związał się z Rzeszowem, rozpoczynając pracę w aptece obwodowej mgr. Edwarda Hübla.

W związku ze zbliżającą się 200. rocznicą urodzin i 140. rocznicą śmierci Ignacego Łukasiewicza władze Politechniki Rzeszowskiej, województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa zainicjowały działania w kierunku organizacji obchodów „Roku Ignacego Łukasiewicza”. „Pragniemy w ten sposób oddać hołd wielkiemu patriocie i społecznikowi, jednemu z najwybitniejszych polskich naukowców, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju przemysłu naftowego. W naszym przekonaniu ustanowienie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza” przywróci pamięć o Jego dokonaniach i adekwatnie upamiętni Jego miejsce w historii Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w liście intencyjnym.

Sygnatariusze listu intencyjnego

Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, podpisując list intencyjny, zobowiązują się do podjęcia wspólnych działań w kierunku ustanowienia przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej roku 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza” oraz odznaczenia naukowca pośmiertnie Orderem Orła Białego przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. „Jesteśmy to winni Łukasiewiczowi, żeby przypominać o jego działalności i osiągnięciach, dlatego wystąpiliśmy z rektorem Politechniki Rzeszowskiej do prezydenta RP o pośmiertne odznaczenie Łukasiewicza Orderem Orła Białego” – powiedział marszałek W. Ortyl. „Dzisiaj potrzebujemy autorytetów i nowoczesnego myślenia, jesteśmy województwem innowacyjnym, mamy wielu wynalazców rodem z Podkarpacia, ale Ignacy Łukasiewicz był tym największym” – dodał marszałek.

„Imię to jest dla nas symbolem, czym też powinniśmy być my pracownicy, studenci i absolwenci tej uczelni. Łukasiewicz był osobą, która w otaczającej przyrodzie potrafiła dostrzec potencjał i chcemy, aby inżynierowie, absolwenci Politechniki Rzeszowskiej taki potencjał w otaczającym świecie dostrzegali i próbowali budować nową gospodarkę, która będzie ułatwiać funkcjonowanie społeczeństwu” – mówił rektor naszej uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

W promocję inicjatywy ustanowienia roku 2022 rokiem Łukasiewicza aktywnie ma się włączyć miasto Rzeszów. Prezydent Konrad Fijołek podkreślił ogromną rolę wynalazcy w rozwoju regionu. „Rok Łukasiewicza będzie doskonałą okazją do skupienia uwagi na Podkarpaciu i miejscach związanych z jego działalnością” – mówił prezydent Rzeszowa.

W wydarzeniu wzięli również udział m.in.: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce Barbara Olejarz, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, burmistrz miasta Gorlice Rafał Kukla, prezes Fundacji Instytutu Łukasiewicza Maciej Zdzierski. Politechnikę Rzeszowską reprezentował również prorektor ds. studenckich prof. dr hab. inż. Grzegorz Ostasz.

Logo „Roku Ignacego Łukasiewicza”

Podczas wydarzenia sygnatariusze listu uroczyście odsłonili tablice prezentujące logo „Roku Łukasiewicza”. Jak informuje Studio Gravite Design, znak marki Ignacy Łukasiewicz polski geniusz przedstawia skrótowy portret I. Łukasiewicza wpisany w kształt kropli nawiązującej do symboliki paliw, z którymi związana była działalność naukowca.

Inicjatywy w ramach obchodów „Roku Ignacego Łukasiewicza”

W ramach obchodów „Roku Ignacego Łukasiewicza” rozważana jest realizacja wielu inicjatyw, w tym m.in. produkcja pełnometrażowego filmu realizowanego przez Podkarpacką Komisję Filmową, opracowanie gry komputerowej we współpracy z firmą G2A czy komiksu o wybitnym wynalazcy. Są też propozycje organizacji wydarzeń związanych z wynalazcą, w tym wędrująca wystawa lamp naftowych, ogólnopolski zlot szkół im. I. Łukasiewicza, zorganizowanie pochodu z lampami naftowymi ulicą Łukasiewicza w Rzeszowie. Warto dodać, że w podrzeszowskiej Jasionce w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego powstaje Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.