Podstrona: Międzynarodowy Dzień Studenta w Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Międzynarodowy Dzień Studenta w Politechnice Rzeszowskiej

2019-11-19
Międzynarodowy Dzień Studenta w Politechnice Rzeszowskiej

19 listopada br. w ramach Międzynarodowego Dnia Studenta odbyła się debata władz Politechniki Rzeszowskiej ze studentami, która była jednym z elementów obchodów tego święta. W trakcie rozmowy zostało poruszonych wiele różnorodnych tematów związanych ze studiowaniem  w Politechnice Rzeszowskiej.

W debacie Uczelnię reprezentowali: prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski – Rektor Politechniki Rzeszowskiej, dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz – Prorektor ds. kształcenia, prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik – Prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz. – Prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką, mgr inż. Andrzej Sowa – Kanclerz, mgr inż. Beata Staroń – Dyrektor ds. gospodarczych i osiedla studenckiego, dr hab. inż. Marek Gosztyła, prof. PRz – Dziekan WBIŚiA, dr inż. Bogdan Kozik – Prodziekan WBMiL, dr inż. Joanna Wojturska – Prodziekan WCh, dr inż. Witold Posiewała – Prodziekan WEiI, dr hab. Beata Rzepka – Dziekan WMiFS, dr Agnieszka Chlebowicz – Prodziekan WMiFS, dr hab. inż. Andrzej Trytek – Dziekan WMT, dr inż. Arkadiusz Rzucidło – Prodziekan WBMiL, dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz – Dziekan WZ oraz dr Mariusz Ruszel – Prodziekan WZ. Debatę poprowadził Michał Klimczyk – Przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej.

Przedstawicielom Uczelni zostało zadanych łącznie 26 pytań. Studentów interesowały tematy związane m.in. ze stypendiami, akademikami, nowymi kierunkami i specjalnościami czy harmonogramem zajęć. Pojawiło się wiele pytań odnośnie planów stworzenia zadaszonej wiaty rowerowej, strefy komfortu dla studentów w budynku L czy nowych inwestycji związanych z  infrastrukturą sportową.

Wszystkie odpowiedzi na pytania zadane drogą internetową dostępne będą na stronie Samorządu Studenckiego PRz.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Studenta przygotowanych przez Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej odbył się również wykład Władysława Ortyla,  Marszałka Województwa Podkarpackiego nt. „Podkarpacie – Przestrzeń otwarta dla młodych”.

Chciałbym, aby to dzisiejsze spotkanie przybliżyło studentom Podkarpacie, jego atuty, jego mocne strony, jakie niesie szanse i co województwo wyróżnia na tle innych – mówił Władysław Ortyl.

Jedną z atrakcji była III już edycja Kolażu Kół Naukowych. Swoją działalność zaprezentowały koła naukowe, organizacje studenckie i stowarzyszenia. Wystawcy postawili na kreatywność i oryginalność w prezentacji swojej działalności, aby wzbudzić ciekawość i zachęcić studentów naszej Uczelni do aktywnego uczestnictwa w kołach.

Międzynarodowy Dzień Studenta został ustanowiony na pamiątkę tragicznej nazistowskiej pacyfikacji Uniwersytetu w Pradze w 1939 r. Zginęło wówczas wielu czechosłowackich studentów. Wskutek nieporozumień w ruchu studenckim przez wiele lat inicjatywa nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do idei na szerszą skalę wrócono dopiero w 2004 r. Od tej pory w wielu krajach 17 listopada organizacje studenckie organizują liczne konferencje, imprezy lub manifestacje.